Jesteś tutaj

Afera Kryminalna 2020 | wideo spotkanie z Magdą Stachulą

/
Data wydarzenia: 
23.11.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Afera Kryminalna 2020 | wideo spotkanie z Magdą Stachulą

Magda Stachula była drugim gościem Afery Kryminalnej 2020. Mistrzyni thrillerów psychologicznych, która jak nikt inny w Polsce potrafi dotknąć najciemniejszych stron ludzkiej natury i zobaczyć to, co przeraża nas najbardziej. To z opisu Pani Magdy, który znajdziemy na okładce ostatniej powieści “Strach, który powraca”, a która jest kontynuacją debiutu autorki pod tytułem “Idealna”.

Ze szczerej rozmowy z Marcinem Dybukiem dowiecie się między innymi czego boi się pisarka. 

Dlaczego jej zdaniem ludzie lubią czytać kryminały, thrillery psychologiczne? Ile jest Magdy Stachuli życia w życiu jej  bohaterek?

Na okładkach książki w czerni, skórze z groźnym wyrazem twarzy, w mediach społecznościowych uśmiechnięta, często w kolorowych strojach. To jaka jest Magda Stachula? Jaką jest żoną i matką?

*** 

Jak pracuje nad powieścią

***
Skąd czerpie pomysły do kolejnej książki? Od 2016, co roku wydaje nową powieść.
Jak wygląda praca nad książką?
Jak wygląda dzień pracy pisarki?
Rozpoczynając pisanie powieści nie zna jej zakończenia. Każdego dnia pracy nad książką może dojść do zmiany obrotu spraw w życiu jej bohaterów. Z rozmowy dowiecie się dlaczego tak pracuje nad powieścią i jak to robi?

***

Marcin Dybuk pyta także o to, czy:

Pisarka potrafi wyjechać na urlop, podczas którego nie szuka pomysłu kolejnej historii? Czy kończąc powieść jest zadowolona, czy jednak cały czas chciałaby coś poprawiać? Czy w powieściach walczy ze stereotypami? Dlaczego ma słabość do Eryka, bohatera ostatniej powieści “Strach który powraca”? Pisarka, psycholożka. Czy za taką się uważa? Co najbardziej lubi w swojej pracy? O czym marzy Magda Stachula?

Co jeszcze? Zapraszamy do rozmowy

Magda Stachula (ur. 1982)  absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obraz z kamery zainstalowanej na tramwaju, który jeździ po czeskiej Pradze był inspiracją do powstania debiutanckiej książki „Idealna”, thrillera psychologicznego w nurcie domestic noir. Książka ukazała się w 2016 roku, błyskawicznie zdobyła status bestsellera, przez magazyn „Pocisk” została uznana za jeden z pięciu najciekawszych debiutów kryminalnych 2016 roku i została nominowana do prestiżowej nagrody „Książka roku” portalu Lubimy Czytać. Do tej pory została wydana w Czechach (pt. „Mazací tramvaj”) i we Włoszech (pt. „La donna perfetta”), w przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. W 2017 roku premierę miała jej druga książka pt. „Trzecia”, która znalazła się wśród czternastu książek nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2018 roku ukazał się thriller „W pułapce”nominowany do Książki Roku portalu Lubimy Czytać, w 2019 „Oszukana” także thriller w nurcie domestic noir, a w 2020 „Strach, który powraca”, będący kontynuacją losów bohaterów z debiutanckiej „Idealnej”. Autorka wraz z mężem i dwoma synami mieszka w Krakowie i pełnoetatowo pracuje nad kolejnymi thrillerami.

Rozmowy z tegorocznymi gośćmi Afery Kryminalnej będzie można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) i przeczytać (tekst + zdjęcia):

Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gości najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dorobkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Afera Kryminalna to nie tylko wydarzenie w Gdańsku. W 2016 roku WiMBP zaprosiła do współpracy inne biblioteki z terenu Trójmiasta i okolic. W efekcie partnerami Afery Kryminalnej w latach 2016-2019 były: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie , Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo, Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach. W festiwalu biorą udział także goście zagraniczni: np. skandynawscy autorzy kryminałów – Stefan Anhem i Johan Theorin w 2017 r., amerykańska autorka bestselerowych thrillerów medycznych – Tess Gerritsen w 2018 r., szwedzki autor powieści kryminalnych – Arne Dahl oraz Martin Widmark – szwedzki autor bardzo popularnej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” w 2019 r. W 2020 roku, po raz pierwszy i mamy nadzieję, że ostatni Afera Kryminalna musiała się przenieść tylko do Internetu.

 

Data wydarzenia: 
23.11.2020
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: