Jesteś tutaj

Niezwykła wyprawa w Andy

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
09.03.2015

Niezwykła wyprawa w Andy

9 marca o godz. 18.00 w Filii nr 41 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Piętowskim, legendarnym przywódcą wyprawy Canonades '79 połączone z prezentacją książki opisującej ekspedycję „Canoandes. Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk”. Zapraszamy!

 „Pomysł wyprawy na drugą półkulę (...) wydawał się w Polsce końca lat 70. XX w. wręcz niedorzeczny. Zdobycie pozwolenia na wyjazd, wydanie paszportów, otrzymanie wiz nastręczały poważnych trudności. Kompletowanie sprzętu, żywności, załatwianie ciężarówki w czasach, gdy brakowało podstawowych produktów, wymagało sporego wysiłku i sprytu” - tk napisał we wstępie do książki Piotr Chmieliński, jeden z uczestników tej niezwykłej wyprawy. A jednak udało się - studenci i absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dopięli swego i dzięki temu oraz wsparciu klubu kajakowego Bystrze i uczelni wyruszyli w niezwykłą podróż po górach i rzekach obu Ameryk.

Akademicka wyprawa kajakowa Canoandes '79 była najdłuższą nieżeglarską podróżą XX w. - trwała 33 miesiące, od 6 czerwca 1979 r. do 4 lutego 1982 r. Polscy kajakarze przejechali ponad 100 tys. km szukając dojazdu do górskich rzek Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Pokonali 23 rzeki, z których 13 nikt przed nimi nie przepłynął. Jako pierwsi zdobyli Kanion Colca w Peru – uznano ich również za odkrywców tego najgłębszego na świecie kanionu. Ich wyczyn trafił do Księgi Rekordów Guinessa.

Ściany Colca wznoszą się - licząc od poziomu rzeki - na ponad 3,6 tys. metrów (lewa) i prawie 4,2 tys. metrów (prawa). Kanion Colca jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.

Polacy skorzystali z prawa odkrywców do ochrzczenia nieznanych dotąd terenów. W Kanionie Colca pozostawili polskie nazwy: Cascadas Juan Pablo II (Wodospady Jana Pawła II) i Canon de los Polacos (Kanion Polaków - w najgłębszej jego części). W dwóch wioskach - Huambo i Cabanaconde - nazwano ulice Alejami Polaków (Avenida los Polacos). Avenida Polonia pojawiła się w miasteczku Chivay (stolica prowincji Calloma, w której znajduje się Kanion Colca). Cztero- i półkilometrowa aleja biegnie od mostu Inków, wzdłuż rzeki Colca, aż do gorących źródeł w La Calera.

 

dzieje.pl

Data wydarzenia: 
09.03.2015
Udostępnij: