Jesteś tutaj

Pokaz filmowy "She's beautiful when she's angry "

/
Data wydarzenia: 
04.10.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:00

Pokaz filmowy "She's beautiful when she's angry "

Projekcja we współpracy z Gdańską Galerią Fotografii MNG, Muzeum Narodowe w Gdańsku.

„She’s beautiful when she’s angry” to prowokujący i fascynujący obraz tworzenia się feminizmu w późnych latach 60. Ukazuje skandalizujące i wspaniałe kobiety, lokalne i mniej znane aktywistki, które stworzyły współczesny ruch kobiet. Film przedstawia historię feminizmu od założenia NOW (National Organization for Woman) z paniami w kapeluszach i rękawiczkach, do ulicznych wystąpień WITCH (Women's International Terrorist Conspiracy from Hell). Dokument nie stroni od kontrowersji związanych z rasą, seksualnością i przywództwem. Znakomicie oddaje ducha tamtych lat - porywający, skandaliczny i często zabawny. Film przedstawia ogólnokrajowy ruch kobiet, z naciskiem na oddolne organizacje z San Francisco, Chicago, Bostonu i Washingtonu. „She’s beautiful when she’s angry” zostało wyreżyserowane i wyprodukowane przez kobiety. 
Pokaz filmu towarzyszy wystawie „Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w.”.

Film w oryginalnej wersji językowej.

Komentarz do filmu wygłosi Pani Dr hab Izabel Morska.

Dr hab Izabela Morska pracuje w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2005 roku uzyskała doktorat w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2009 uzyskała stopień Master of Fine Arts w Mills College w Kalifornii w zakresie literatury w języku angielskim i creative writing. Obecnie interesuje się literaturą postkolonialną, a jej wcześniejsze zainteresowania obejmują literaturę kobiet. Na UG prowadzi zajęcia z elementów krytycznego myślenia i współczesnej kultury amerykańskiej. 

Data wydarzenia: 
04.10.2018
Godzina rozpoczęcia: 
17:00
Udostępnij: