Urodzinowe wspomnienia pracowników Biblioteki Manhattan
Biblioteka Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu 9 marca 2021 r. obchodzi 9 urodziny. Z tej okazji spotkaliśmy się z pracownikami tej największej z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Zapytaliśmy ich o początki pracy w Manhattanie, zespole jaki tworzą, rodzących się pomysłach i atrakcjach dla Czytelników, zabawnych sytuacjach z życia Biblioteki i czego sobie życzą na 10 urodziny. Zebraliśmy również garść statystyk. Zapraszamy również do wspólnego świętowania urodzin. Na pierwszych 9 Czytelników, którzy odwiedzą we wtorek Bibliotekę, czekają upominki. Jakie? Najlepiej przekonać się samemu!
To był ekscytujący dzień
Pierwsze pytanie i pierwsza niespodzianka… Okazuje się, że inauguracyjnego dnia w Bibliotece Manhattan jej obecna kierownik - Magdalena Borowik - nie pamięta: - Byłam tak przejęta. Trochę mnie przerażała przestronność Biblioteki. To był niezwykle emocjonujący dla mnie dzień - wspomina.
- To była niepewność. Biblioteka Manhattan miała być inna niż wszystkie. Z nowoczesnymi technologiami. W centrum handlowym. Zastanawialiśmy się, czy to się uda - dodaje Bogdan Ruksztełło-Kowalewski z Pracowni Komiksu.
- Ja wspominam ten dzień bardzo miło. Może dlatego że nie jestem bibliotekarzem - śmieje się Anna Franek, animatorka kultury, słynna Pani Bajka. - Gdy zespół walczył z układaniem księgozbioru, zapoznawał się ze sprzętem i mediami, ja w zaciszu domowym przygotowywałam scenariusze i pomoce do zajęć dla najmłodszych.
350 tysięcy odwiedzin
Po 9 latach można śmiało powiedzieć, że to była dobra decyzja. Biblioteka Manhattan regularnie odnotowuje najwięcej odwiedzin - ok. 350 tys. rocznie, oraz wypożyczeń - ponad 300 tys., ma najwięcej odbiorców i czytelników. Jest najbardziej nowoczesna. Organizuje ok. 800 wydarzeń - spotkania autorskie, podróżnicze, z ciekawymi ludźmi. Warsztaty komputerowe dla seniorów, wystawy lokalnych artystów. Funkcjonują tam trzy Dyskusyjne Kluby Książki. Jaka jest jeszcze Biblioteka Manhattan?
- Najbardziej dostępna. Jesteśmy w takim miejscu, że trudno nas nie zauważyć. Nawet jeśli się ktoś do nas specjalnie nie wybiera, to przy okazji odwiedzin centrum handlowego na pewno się o nas dowiaduje. To miejsce głośne, pełne życia. Spotkają się tu różni ludzie, o różnych poglądach. To bez mała centrum kultury. No i można do nas przychodzić ze zwierzakami. Późne godziny otwarcia również mają spore znaczenie - mówią zgodnie pracownicy filii.
Największy zespół biblioteczny
By profesjonalnie obsłużyć tylu Czytelników i organizować wydarzenia potrzebni są odpowiedni ludzie. W Bibliotece Manhattan to 18 osób. Jaki to jest zespół?
- Prężny i przyjaźnie nastawiony do Czytelników. Jesteśmy mieszanką różnych temperamentów i charakterów, ale świetnie się dogadujemy i uzupełniamy. Przyjaźnimy się i spotykamy się również poza pracą - mówi kierownik Magdalena Borowik.
- Mój pierwszy dzień pracy wspominam bardzo pozytywnie. Od razu zostałam wciągnięta do zespołu - mówi Marlena Dłutowska, najmłodsza stażem, zajmująca się w Bibliotece Manhattan nowymi technologiami.
Biblioteka Manhattan to również kuźnia talentów. Wiele osób zaczynało pracę w Manhattanie, a teraz pracuje w innych ośrodkach WiMBP Gdańsk.
Pocałuj mnie
Zapytaliśmy pracowników filii o zabawne sytuacje i zdarzenia, które utkwiły im w pamięci.
- Studentka podeszła kiedyś do kontuaru i powiedziała do mnie: pocałuj mnie. Zdębiałem. Ona zaczerwieniła się i szybko wyjaśniła, że chodzi jej o książkę, którą zarezerwowała - śmieje się Bogdan Ruksztełło-Kowalewski.
- Wiele dzieci myśli, że ja naprawdę mieszkam w Bibliotece i przechodząc w pobliżu centrum handlowego mówią rodzicom lub dziadkom: o, tu mieszka Pani Bajka. Nieraz po zajęciach próbują iść za mną na zaplecze - śmieje się Anna Franek.
13 tysięcy komiksów
Biblioteka Manhattan jest nakierowana na przyciąganie młodych Czytelników. To głównie do nich jest skierowana oferta nowych technologii i multimediów - audiobooki, filmy, dostęp do konsoli do gier i elektronicznych instrumentów muzycznych, gry planszowe, czy też zbiór 13 tys. komiksów. Wkrótce zaś rozpoczną się zajęcia z wirtualnej rzeczywistości.
- Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami gogli do wirtualnej rzeczywistości. Planujemy zajęcia dla grup szkolnych, zaznajamiające z tą technologią, obsługi aplikacji i gier. Gogle będą również ogólnodostępne dla zainteresowanych - zdradza Marlena Dłutowska.
Maluszki z opiekunami mogą uczestniczyć w Akademii Pani Bajki. Są to zajęcia przygotowujące i wprowadzające dzieci do czytelnictwa, poprzez zabawy, śpiew i prace plastyczne. To też rozmowy z opiekunami dotyczące oduczania dzieci pewnych nawyków lub ich wykształcania. Zbiór przydatnych książek o tej tematyce jest w Bibliotece Manhattan przebogaty. Warunek udziału w Akademii jest tylko jeden - posiadanie karty bibliotecznej. Na kanale YouTube WBPGdansk publikowane są spotkania z Panią Bajką i Smokiem Gerwazym.
Biblioteka Manhattan z ponad 13 tysiącami komiksów jest druga w Polsce pod względem wielkości zbioru. W filii odbywa się jeden z największych festiwali komiksu w Polsce - Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK.
Dla każdego coś dobrego
- Mamy pozycje dla czytelnika w każdym wieku, w różnych językach, m.in. mangi w oryginale, po japońsku. Kolekcja przywędrowała z pracowni komiksowej w bibliotece na Suchaninie. Gromadzona jest od 16 lat - mówi Bogdan Ruksztełło-Kowalewski. - Gdańskie Spotkania Komiksowe to taka wisienka na torcie. Działania związane z komiksem prowadzimy bowiem cały rok. To warsztaty z komiksu, warsztaty ze scenariuszy komiksowych, warsztaty z mangi, spotkania dyskusyjnego klubu komiksu, spotkania autorskie z rysownikami, scenarzystami i wydawcami. Wystawy komiksowe. Współpracujemy z największymi bibliotekami komiksowymi w Polsce, czyli Biblioteką Uniwersytecką UAM w Poznaniu (tylko w formie czytelni) i biblioteką publiczną w Krakowie.
Czego sobie życzą pracownicy Biblioteki Manhattan?
- Przestrzeni, żeby jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Zwiększyć ilość warsztatów np. artystycznych, twórczych, pedagogicznych - snuje plany kierownik Magdalena Borowik.
- Szybkiego powrotu do przedpandemicznej rzeczywistości. Częstszego kontaktu z czytelnikami. Możliwości organizacji spotkań i warsztatów - mówią zgodnie pozostali pracownicy.
Przypomnijmy - 9 marca 2021 r. przypadają 9 urodziny Biblioteki Manhattan. Pierwszych dziewięciu Czytelników, którzy odwiedzą tego dnia filię, otrzymają upominki.