Jesteś tutaj

W 2021 r. w Ratuszu Oruńskim powstanie nowa filia WiMBP

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
24.06.2020

W 2021 r. w Ratuszu Oruńskim powstanie nowa filia WiMBP

W 2021 roku nowa filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku powstanie w budynku Ratusza Oruńskiego. 25 maja 2020 r. podpisano umowę na przebudowę zabytkowego budynku przy ul. Gościnnej 1.

W budynku wcześniej siedzibę miały różne urzędy, a także komisariat policji. W 2016 r. obiekt został kupiony przez Miasto Gdańsk i objęty projektem rewitalizacji Oruni, który zakłada remont budynku oraz jego adaptację na cele społeczne. Obok filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku w ratuszu siedzibę będzie miała Rada Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce. Znajdą się w nim także pomieszczenia przystosowane do realizacji działań społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

- Ratusz Oruński będzie z pewnością ważnym miejscem tak dla dzielnicy, jak i dla całego miasta.Ogromnie cieszy, że wiemy już, od kiedy będzie można go odwiedzać. Cieszy nas oczywiście, że w tym nowym centrum społeczno-kulturalnym znajdzie się także biblioteka. Tak właśnie wyobrażamy sobie rozwój bibliotek w Gdańsku:  chcemy współpracować z innymi instytucjami, tak by możliwie najlepiej odpowiadać potrzebom mieszkańców.  Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Nowa Biblioteka Ratuszowa obejmować będzie 339 m² na dwóch kondygnacjach. Na pierwszym piętrze powstanie czytelnia do cichej pracy, a poddasze zagospodarowane zostanie z nastawieniem na czytelnika dziecięcego i młodzieżowego. Docelowo księgozbiór nowej filii obejmować będzie 25 000 książek, w tym 2 500 audiobooków. Czytelnicy będą mieli także dostęp do e-booków, internetu i prasy. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w środku zostanie zamontowana winda.

Przebudowa zakończy się we wrześniu 2021 r.

Jak będzie wyglądał Ratusz Oruński po rewitalizacji można zobaczyć TUTAJ!

Inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Data wydarzenia: 
24.06.2020
Powiązana galeria: 
Udostępnij: