Jesteś tutaj

WIATR OD MORZA W STO LAT PÓŹNIEJ. Finisaż wystawy.

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
10.11.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
12.00

WIATR OD MORZA W STO LAT PÓŹNIEJ. Finisaż wystawy.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce „Wiatr od morza". Zapraszamy na finisaż wystawy, który odbędzie się 10 listopada 2018 r. w oliwskim Pałacu Opatów.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego,

Wojciech Bonisławski Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz

Bożena Orczykowska p.o dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

mają zaszczyt zaprosić na finisaż wystawy „WIATR OD MORZA W STO LAT PÓŹNIEJ”, który odbędzie się 10 listopada 2018 (sobota) o godz. 12.00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku/Oddział Sztuki Współczesnej (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk.

W programie oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z autorami prac.

Kuratorem wystawy jest Wojciech Zmorzyński.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce Wiatr od morza. Powstałe obrazy będą też ilustrować specjalne wydanie książki Żeromskiego, nieprzypadkowo wybranej do tego projektu. „Wiatr od morza”, wydany po raz pierwszy w Warszawie w 1922 roku, powstał w związku z działalnością plebiscytową pisarza na Powiślu w 1920 roku, zachwyconego polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią, co pomysłodawcom projektu wydaje się interesującym nawiązaniem do obchodzonej rocznicy odzyskania niepodległości.

Do projektu, nad którym patronat honorowy objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani twórcy, jak i młodzi artyści, dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

Twórcom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń.

Obrazy zostaną zaprezentowane na wystawie, którą od 14 października do 10 listopada 2018 roku będzie można oglądać w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Literackim katalogiem wystawy będzie specjalne wydanie opowiadań Żeromskiego, ilustrowane obrazami pomorskich artystów. Kolekcja tych obrazów trafiła do zbiorów sztuki współczesnej MNG. Wybrane obrazy znajdą miejsce w stałej galerii malarstwa Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG.

Wystawa w kolejnych latach będzie pokazywana w wielu miejscowościach województwa pomorskiego.

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Konrada w Gdańsku

 

Wiatr od morza-zaproszenie-finisaż-Internet_1.jpg

 

Data wydarzenia: 
10.11.2018
Godzina rozpoczęcia: 
12.00
Udostępnij: