Jesteś tutaj

WIELOSTRONNI: Ewa Baniecka – warsztaty „Creative writing – podstawy warsztatu pisarskiego w perspektywie równościowej”

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
21.05.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

WIELOSTRONNI: Ewa Baniecka – warsztaty „Creative writing – podstawy warsztatu pisarskiego w perspektywie równościowej”

Zapraszamy na warsztaty z Ewą Baniecką pt. „Creative writing – podstawy warsztatu pisarskiego w perspektywie równościowej”, które odbędą się w ramach festiwalu literatury równościowej „Wielostronni” 21 maja (wtorek) o godzinie 17.00 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113).

Twórcze pisanie (creative writing) to metoda warsztatowa polegająca na kształceniu umiejętności pisarskich poprzez zestaw praktycznych ćwiczeń, dzięki czemu możliwe staje się kreowanie własnych narracji.

W części wykładowej warsztatu uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę o tym, czym jest creative writing jako tradycja nauki rzemiosła pisarskiego. Zostaną też zapoznani z podstawowymi zasadami twórczego pisania oraz literaturą przedmiotu dotyczącą tej dziedziny. W szczególności wykład skoncentrowany będzie na jednej, przykładowej formie literackiej, jaką jest mikroopowiadanie. Oprócz opisu technik tworzenia tej formy literackiej, uczestnicy i uczestniczki zajęć zyskają orientację w kwestii najbardziej uznanych światowych twórców opowiadań (Alice Munro, Raymond Carver, George Saunders, Lucia Berlin i in.), z uwzględnieniem perspektywy równościowej (męskie/kobiece pisarstwo – ich specyfika).

Część warsztatowa to konkretne ćwiczenia związane z rzemiosłem pisarskim – każdy uczestnik/uczestniczka tworzy własne krótkie formy literackie, takie jak opis, szkic, fragment eseju, miniopowiadanie czy sylwetka. Ćwiczenia pochodzą z podręczników twórczego pisania, a także są zadaniami stworzonymi przez prowadzącą w oparciu o przykłady i wyimki z polskiej i światowej współczesnej literatury pięknej.

Warsztat poprowadzi Ewa Baniecka (ur. 1973) – ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie; dr nauk humanistycznych, wykładowczyni; literaturoznawczyni, autorka rozprawy na temat twórczości poetyckiej Aleksandra Wata, opublikowanej w wydawnictwie Słowo/Obraz Terytoria (ukazała się w 2008 roku pod tytułem „Poezja a projekt egzystencji. W kręgu postaw i tożsamościowych dylematów w twórczości Aleksandra Wata”) oraz osiemnastu artykułów naukowych. Zainteresowania badawczo-naukowe koncentrują się obecnie na studiach kulturowych dotyczących polskiej kultury współczesnej, zwłaszcza w kontekście nowej humanistyki.

Pisarka – autorka dwóch powieści dla młodzieży, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Telbit („Jośka. Pamiętnik maturzystki”, 2006, „Rok wieloryba”, 2009). W 2018 roku ukazała się powieść pt. „Off-off”, opublikowana w Wydawnictwie Novae Res pod pseudonimem literackim Ewa Skunart – powieść dotyczy szeroko pojętej przemocy, zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym, problematyki osób i grup wykluczanych, zwłaszcza ze względu na płeć, orientację psychoseksualną i rodzaj wykształcenia (kwestia prekariatu).

Recenzentka literacka w czasopiśmie „Książki Magazyn Literacki”. Redaktorka książek naukowych i innych, w latach 2005–2012 była redaktorką naczelną Wydawnictwa Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej, w tym redaktorką prowadzącą czasopisma naukowego „Studia Gdańskie. Wizje i rzeczywistość”. Członkini działającego na rzecz równości kobiet i mężczyzn Stowarzyszenia WAGA; redaktorka i felietonistka czasopisma stowarzyszeniowego „Obywatelka. Pismo Egalitarne”. Oprócz tego praktykująca adeptka sztuki tybetańskiego masażu Jivaka Body&Mind, buddystka zen, prowadząca warsztaty medytacyjne i czynna instruktorka hatha jogi.

Zapisy na warsztaty pod adresem: anna_gluszek@wbpg.org.pl

Data wydarzenia: 
21.05.2019
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: