Jesteś tutaj

WIELOSTRONNI: Izabela Morska – wykład „Obszary odmienności. Płeć i tożsamość polskiego modernizmu”

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
22.05.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
19.00

WIELOSTRONNI: Izabela Morska – wykład „Obszary odmienności. Płeć i tożsamość polskiego modernizmu”

W ramach festiwalu literatury równościowej „Wielostronni” 22 maja (środa) o godzinie 19.00 odbędzie się wykład Izabeli Morskiej pt. „Obszary odmienności. Płeć i tożsamość polskiego modernizmu”. Wstęp wolny.

Polski modernizm wydaje się epoką nadzwyczajną, a zarazem nam bliską: taką, w której zakorzenienie znajduje zarówno współczesny dyskurs konserwatywny, jak i liberalny, a rozliczne metafory kulturowe czy polityczne, wpływające na polską historię XX wieku i współczesną, są dopiero kształtowane. Te zagadnienia poruszy wykład, który sięgając do niedawnej przecież historii, odpowie nam na pytania, skąd wzięło się współczesne rozumienie zagadnień takich jako: naród i pochodzenie, rasa i płeć, tożsamość etniczna i kulturowa, obowiązki społeczne i odpowiedzialność artystyczna. 

Jednym z zagadnień, podejmowanych i odkrywanych w epoce modernizmu, a wpływających również na współczesność, jest zagadnienie płci i jej tożsamości. Jak przedstawia się modernistyczne rozumienie kobiecości i męskości oraz zagadnienie „trzeciej płci”? Wysłuchamy opowieści o osobach burzących dziewiętnastowieczny porządek tożsamości, takich jak na przykład kontrowersyjna poetka Maria Komornicka, a dzięki temu zyskamy nowe spojrzenie na współczesne zagadnienia równościowe.  

Wykład poprowadzi Izabela Morska (Filipiak)

Izabela Morska, pisarka, eseistka i komparatystka, doktor hab. w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki UG. Zajmują ją modernizm, współczesna kultura amerykańska, oraz teoria i praktyka creative writing. Autorka Obszarów odmienności (2007) i Glorious Outlaws: Debt as a Tool in Contemporary Postcolonial Fiction (2016) o motywie długu we współczesnej literaturze postkolonialnej Autorka powieści Absolutna amnezja (1995), podręcznika-eseju Twórcze pisanie dla młodych panien (1999), zbioru felietonów Kultura obrażonych (2003) i zbioru poezji Madame Intuita (2002). Laureatka Nagrody im. Juliana Tuwima (2018). Jej dziennik ze szpitalnych perygrynacji, Znikanie, ukaże się na jesieni 2019.

Wstęp wolny. 

Data wydarzenia: 
22.05.2019
Godzina rozpoczęcia: 
19.00
Udostępnij: