Jesteś tutaj

WIELOSTRONNI: Tomasz Snarski – wykład „Opowiedz mi o prawach człowieka!”

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
20.05.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

WIELOSTRONNI: Tomasz Snarski – wykład „Opowiedz mi o prawach człowieka!”

W ramach festiwalu literatury równościowej „Wielostronni” 20 maja (poniedziałek) o godzinie 17.00 odbędzie się wykład Tomasza Snarskiego pt. „Opowiedz mi o prawach człowieka!”. Wstęp wolny.

Pojęcie praw  człowieka odmieniane jest współcześnie przez wszystkie przypadki. Głośno o nich na wiecach, w debatach, polityce i działaniach społeczności międzynarodowej. W deklaracjach niemal wszyscy się za nimi opowiadają, gorzej z realnymi działaniami mającymi na celu ich realizację. Na czym tak naprawdę polegają prawa człowieka, jakie jest ich uzasadnienie? Czy są niezmienne, czy też może zależne od wielu zmiennych czynników? Czy będą rozwijać się w przyszłości? Czy wszyscy rozumiemy je jednakowo i czy wszyscy mamy takie same prawa?

O tych kilku kluczowych aspektach mogących przybliżyć pojęcie praw człowieka opowie w wykładzie wprowadzającym dr Tomasz Snarski, adwokat, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego. Aktywny działacz na rzecz przestrzegania praw człowieka. W marcu 2011 roku złożył do Parlamentu Europejskiego petycję dotyczącą praw językowych Polaków na Litwie, która (mimo sprzeciwu władz litewskich) do tej pory jest rozpatrywana przez Parlament Europejski. Autor kilkudziesięciu prac naukowych i publicystycznych. Obszary zainteresowań badawczych Tomasza Snarskiego to: prawo karne, prawa człowieka, teoria prawa i filozofia prawa (zwłaszcza zagadnienia sprawiedliwości transformacyjnej i relacji pomiędzy prawem a moralnością), prawne aspekty wielokulturowości (w tym zwłaszcza prawna ochrona mniejszości narodowych i mniejszości etnicznych).

Data wydarzenia: 
20.05.2019
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: