Jesteś tutaj

Wi@tr od Morza w internecie

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
15.12.2016

Wi@tr od Morza w internecie

Zapraszamy do odwiedzenia strony Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej: www.bibliotekacyfrowa.eu

Przedwojenne księgi adresowe Gdyni, zarządzenia wewnętrzne gdyńskiego Komisarza Rządu,  spisy mieszkańców innych części Pomorza Gdańskiego sprzed II wojny światowej czy słownik rybacko-żeglarski i szkutniczy z tamtego okresu, ciekawy kalendarz kaszubski „Vjérni Naszińc” z 1930 r., do tego przedwojenna literatura morska i pomorska, a także już powojenne czasopisma: „Dziennik Bałtycki”, „Tygodnik Gdański”, „Wieczór Wybrzeża”, „Norda” – wszystko to i dużo więcej można przeczytać w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej (www.bibliotekacyfrowa.eu).

Ich digitalizacja (cyfryzacja) i upublicznienie w internecie możliwe są dzięki projektowi Wi@tr od Morza, jaki od września do końca grudnia tego roku realizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki  dofinansowaniu z programu „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Materiały te mają znaczenie dla misji naszej placówki, posiadają bowiem dużą wartość historyczną, artystyczną, edukacyjną, naukową i informacyjną - mówi dyrektor Paweł Braun. - Ich bezpłatna prezentacja online ułatwi dostęp do nich licznym zainteresowanym. Tylko w listopadzie

bibliotekę cyfrową odwiedziło ponad 180 000 osób, czyli około 6000 dziennie!, które skorzystały z prawie 23 000 publikacji. W ramach projektu umieścimy ich przynajmniej 1200. Na pewno wzbudzą one ciekawość miłośników pomorskiego regionu.

Publikacja w internecie, zwłaszcza książek i druków urzędowych, możliwa jest dzięki partnerom przedsięwzięcia: Narodowemu Muzeum Morskiemu i Muzeum Miasta Gdynia.

Wi@tr od Morza to jeden z pięciu projektów digitalizacyjnych WiMBP w Gdańsku realizowanych w ciągu ostatnich sześciu lat dzięki finansowemu wsparciu MKiDN.  W tym czasie w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej umieszczono prawie 23 000 publikacji. Największym zainteresowaniem cieszy się… „Dziennik Bałtycki”, który od 2011 r. był w tej bibliotece przeglądany ponad…  350 000 razy.

Data wydarzenia: 
15.12.2016
Udostępnij: