Jesteś tutaj

Filia Naukowa (ul. Obrońców Wybrzeża 2)

Punkt na mapie: 

Filia Naukowa (ul. Obrońców Wybrzeża 2)

O Placówce

Filia Naukowa to miejsce, które od 40 lat skupia wszystkich poszukujących wiedzy i kusi bogatym księgozbiorem. Zespół filii to młodzi i energiczni „przewodnicy” po wszelkich dziedzinach nauki. Wiedzą gdzie i jak szukać, żeby znaleźć, bez względu na to czy są to książki w postaci tradycyjnej, czy elektroniczne bazy danych.

Filia Naukowa oferuje:

  • możliwość korzystania z Wypożyczalni  książek naukowych i popularnonaukowych
  • możliwość korzystania z cichej i przytulnej Czytelni książek i czasopism
  • bogaty zbiór czasopism:  70 tytułów czasopism bieżących i 300 tytułów czasopism archiwizowanych 
  • dostęp do bazy danych Academica
  • darmowy dostęp do komputerów i internetu
  • możliwość pracy na tabletach i korzystania ze skanera
  • dostęp do usług kserograficznych

Nasza biblioteka to także miejsce spotkań.  Zespół  skupia wokół filii ciekawych ludzi, naukowców, podróżników, pasjonatów. Organizują oni spotkania, warsztaty i wystawy. Młodzież gimnazjalna poznaje historię pisma i książki, licealna jak skutecznie wyszukiwać potrzebne informacje. W ofercie placówki znajdują się warsztaty dla młodzieży szkolnej: ABC PRAWA, Historia książki, W świecie bibliotek. Bibliotekarze pomagają walczyć z cyfrowym wykluczeniem organizując od lat cyklicznie warsztaty komputerowe  Senior w Sieci. Działają na rzecz społeczności lokalnej.

 

Godziny otwarcia: 
Poniedziałek: 10.00-19.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 10.00-19.00
Czwartek: 9.00-15.00
Piątek: 10.00-19.00
Sobota: 9.00-15.00
Niedziela:  
Dane kontaktowe: 

ul. Obrońców Wybrzeża 2

80-398 Gdańsk

tel. 58 553-10-22

e-mail: filianaukowa@wbpg.org.pl

kierownik: Anna Olszak

Zdjęcie: 

Powiązane aktualności

Spotkania / 07.06.2019, 17:00 Filia Naukowa (ul. Obrońców Wybrzeża 2)

Koncepcja patologii przestrzeni informacyjnej

Koncepcja patologii przestrzeni informacyjnej jest autorską koncepcją, której celem jest opisanie procesu rozprzestrzeniania się informacji w danej społeczności. Koncepcja zakłada, że niektóre typy informacji rozprzestrzeniają się i reprodukują podobnie jak wirusy chorobotwórcze. Określa się je mianem patogenów informacyjnych, które wykazują się większą zdolnością do samodzielnej reprodukcji, a następnie replikacji. Warto wspomnieć, czym jest patogen informacyjny. Jego istotę określają hasła typu: „szczepionki są szkodliwe”; „nie szczep się na wirusa „A”, bo się rozchorujesz”; „Wojska Obrony Terytorialnej: To jest ZOMO”. Istotną cechą patogenu informacyjnego jest „obojętność”, dopiero umieszczony w warstwie społeczno-kulturowej nabiera znaczenia, oddziałując na jednostkę bądź całe grupy społeczne. Z tego względu informacje muszą być tak skonstruowane, by zostały zaakceptowane i odpowiednio odczytane przez ogół. Pomysł opracowania koncepcji jest próbą zrozumienia często słyszanego hasła: „wojny informacyjnej”, która, historycznie rzecz ujmując, nie jest nowym zjawiskiem, jednak należy przyjąć, że jej początek to momentu rozwoju techniki i umasowienia kultury. Wojna informacyjna polega na umieszczaniu i rozpowszechnianiu w danej społeczności odpowiednio przygotowanych informacji.