Jesteś tutaj

Jesteśmy w Gdańsku 75 lat!

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
30.06.2020

Jesteśmy w Gdańsku 75 lat!

Świętujemy w tym roku Jubileusz 75-lecia! Z tej okazji wszystkie książki zakupione w tym roku zostały opatrzone specjalną naklejką. Przygotowujemy także wystawę, która przybliżać będzie mieszkańcom Gdańska nie tylko historię naszej instytucji, ale także pokaże zmiany jakie zaszły w funkcjonowaniu biblioteki na przestrzeni ostatnich lat. W ramach jubileuszu odbędzie się także kolejna edycja gry miejskiej Książka GO! oraz konkurs plastyczny dla dzieci.

SLIDER_75_www.png

Od 2500 książek w lipcu 1945 r. i 3 filii w tymże roku do 673 629 publikacji i 30 filii w roku 2019, od 1860 czytelników w 1947 r. do 119 350 zarejestrowanych użytkowników w roku ubiegłym – liczby te mówią wiele. 75 lat istnienia publicznego bibliotekarstwa w Gdańsku to czas sukcesów i licznych zmian. 

Autorami wspomnianych osiągnięć są nie tylko pracownicy – początkowo tylko miejskiej – książnicy, od jej twórcy dr. Mariana Pelczara poczynając. Nie byłoby naszej biblioteki, gdyby nie Czytelnicy! To może i truizm, ale… dobrze jest czuć się potrzebnym. Od dłuższego już czasu nie tylko przychodzicie do nas po książki, na ciągle bardzo ważne dla nas spotkania autorskie, wystawy czy bierzecie udział w konkursach. Garściami czerpiecie również z przygotowywanej przez nas innej oferty kulturalnej: uczestniczycie w warsztatach, grach miejskich, festynach, projektach czytelniczych, jako słuchacze w koncertach, a także korzystacie z Metropolitalnej Karty do Kultury. Dla Was pragniemy się zmieniać: tworzyć nowe filie i udoskonalać te istniejące od lat. Chociaż gromadzenie książek i czasopism papierowych pozostaje dla naszej placówki zadaniem priorytetowym, udostępniamy je również w postaci elektronicznej (e-booków, audiobooków, w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej). Pochwalić się też możemy zbiorami muzycznymi i filmowymi.

Dziś jesteśmy biblioteką nie tylko miejską, ale i wojewódzką. Ta druga rola to doświadczenia współpracy z innymi, mniejszymy od nas książnicami (gminnymi, miejskimi, miejsko-powiatowymi i powiatowymi). A jest ich w naszym regionie 123!

KALENDARIUM - najważniejsze wydarzenia z historii WiMBP w Gdańsku. 

FILIE WiMBP w Gdańsku 

Dyrektorzy Biblioteki Miejskiej oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

W jubileuszowym roku wszystkie zakupione książki zostały opatrzone specjalną naklejką.

08_1.jpg

W ramach jubileuszu ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci - Wszystkiego najlepszego, BibliotekoZapraszamy naszych młodych czytelników do udziału! 

Przygotowana zostanie także jubileuszowa edycjia gry miejsiej - Książka GO! W pzestrzeni miasta do odnalezienia będzie aż 75 książek! Szczegóły akcji pojawią się niebawem. 

 

 

 

Data wydarzenia: 
30.06.2020
Udostępnij: