Jesteś tutaj

Zasady korzystania z biblioteki w czasie pandemii

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
11.06.2020

Zasady korzystania z biblioteki w czasie pandemii

Drogie czytelniczki, drodzy czytelnicy! Zapraszamy do zapoznania się z zasadami korzystania z naszych bibliotek w czasie pandemii.

Od 19 kwietnia 2021r. ponownie będa otwarte biblioteki w Gdańsku.

W filiach zostały zamontowane ekrany ochronne, pojawiły się taśmy wyznaczające bezpieczne odległości od lady. Będą obowiązywały nowe zasady - dla Waszego i naszego bezpieczeństwa:

1. Wszystkie osoby przebywające w Bibliotece muszą mieć usta i nos zakryte maseczką.

2. Przed wejściem do Biblioteki  należy zdezynfekować ręce i własne rękawiczki płynem dezynfekującym.

3. Po wejściu do Biblioteki, przy zwrocie i po wyborze lektury należy stanąć przed ladą w wyznaczonym taśmą miejscu.

4. Wybrane wcześniej w katalogu on line książki lub wskazane na miejscu w bibliotece będą podawane przez bibliotekarza. Nadal istnieje możliwość samodzielnego dostępu do półek.

Książki zerezerwowane poprzez katalog on-line będzie można odebrać z biblioteki po otrzymaniu komunikatu, że zamówiona pozycja jest gotowa do odbioru. W tym czasie zostanie ona poddana kwarantannie.

Zachęcamy do przygotowania i zabrania do biblioteki listy książek, ktore Państwa interesują - usprawni do pracę bibliotekarzom na miejscu i przyspieszy oczekiwanie w kolejce pozostałym czytelnikom. Polecamy wyszukanie interesujących Panstwa tytułów w katalogo on-line i zamówienie ich w bibliotece przez telefon lub e-mail.

5. Do odwołania nie będzie możliwości w naszych placówkach:

- skorzystania z usługi ksero, skanowania i wydruków komputerowych,

- dostępu do internetu,

- korzystania ze zbiorów na miejscu (czytelnie oraz stanowiska z prasą codzienną nie będą dostępne),

- skorzystania z toalety (za wyjątkiem:Biblioteki Kokoszki, Biblioteki Lawendowej oraz Biblioteki Oliwskiej),

- przyjmowania darów od czytelników,

- korzystania z przestrzeni rekreacyjnych i przebywania w bibliotece dłużej, niż czas niezbędny do zwrotu i wypożyczenia książki.

- nabycia kawy.

6. Tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, kwartalniki  można wypożyczać na zewnątrz.

7. Książki z magazynu Czytelni Biblioteki Głównej i Filii Naukowej, wydane po 1945 roku można wypożyczać na zewnątrz (za wyjątkiem czasopism archiwizowanych).

8. Wszystkie zbiory (książki czarnodrukowe, czasopisma oprawne,  czasopisma udostępniane na zewnątrz, audiobooki, filmy) po powrocie do Biblioteki zostaną poddane 72 godzinnej kwarantannie (4 dnia po zwrocie zbiory trafiają na półkę).

9. Osoby przebywające na kwarantannie oraz czytelnicy, którzy w trosce o swoje zdrowie obawiają się przyjść do bibliotek proszeni są o niezwłoczne zgłoszenie potrzeby przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych zbiorów.

10. Do odwołania obowiązują nowe godziny udostępniania w większości filii.

11. Jednocześnie w bibliotece może przebywać ograniczona liczba czytelników.  Odpowiednia infrormacja z liczbą osób znajdować będzie się na plakacie przy wejściu do biblioteki. 

Będziemy dokładali wszelkich starań aby nasi pracownicy i czytelnicy mogli czuć się bezpiecznie.W przypadku wątpliwości, że podjęte przez nas działania niewystarczająco zabezpieczają Państwa przed coronawirusem prosimy o zwrot książek i powstrzymanie się przed wyborem i wypożyczeniem nowej lektury. Można też przedłużyć termin zwrotu książek telefonicznie lub mailowo, zgodnie z Regulaminem Korzystania ze Zbiorów WiMBP w Gdańsku. 

Sytuacja będzie monitorowana na bieżąco i w przypadku potrzeby konieczności  zmian w procedurach  będziemy reagowali natychmiast.

Dziękujemy za wyrozumiałość i życzymy zdrowia i radości z lektury.

Będzie dobrze!

koronawirus_plakat_wersja6.jpg