Jesteś tutaj

Projekcje

WIELOSTRONNI - festiwal literatury równościowej

Już od wielu lat literatura, również polska, porusza podobne tematy, stając się istotnym głosem w dyskursie społecznym na temat równości i różnorodności. Czas przedstawić ją szerokim rzeszom czytelników, wybierając najbardziej nietuzinkowych autorów i najbardziej interesujące pozycje literackie związane z tymi tematami!

Data wydarzenia: 
24.05.2019
Udostępnij:
Więcej

Kismet, arkadaşlar i afiyet olsun, czyli obraz społeczeństwa na podstawie tureckich seriali obyczajowych

Nic nie zwiastuje końca „wspaniałego stulecia” tureckich oper mydlanych w Polsce. Czy to magia Bosforu rzuciła urok na polskich widzów, czy też turecki kolektywizm zachęcił ich do rozgoszczenia się w przytulnych evler? Dlaczego wciągają nas miłosne historie bez happy endu, w których emancypacja kobiet jest wciąż uznawana za ewenement? W jakim stopniu język wpływa na relacje społeczne Turków? Czy życie przesiąknięte patriotyzmem i spirytualizmem przypomina nam słowiańskiego ducha oraz słowiańską tożsamość?

Data wydarzenia: 
13.06.2019
Udostępnij:
Więcej

Tajlandia - Budda - pisarstwo

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Michaelem Tequilą.

 

W swoim wystąpieniu twórca opowie o refleksjach i wrażeniach z podróży po Tajlandii.

Poruszy także temat buddyzmu z dwóch perspektyw: religijnej i filozoficznej.

Opowieść wzbogaci pokazem slajdów i prezentacją własnej twórczości pisarskiej.

 

Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia wydanych dotąd utworów Michaela Tequili.

 

Po więcej informacji o autorze zapraszamy na stronę internetową: www.MichaelTequila.com

Data wydarzenia: 
14.05.2019
Udostępnij:
Więcej

Noc Wrzeszcza

Idąc tropem międzywojennego Gdańska oraz muzyczną ścieżką, którą zafascynowany był ten chłopiec, pragniemy przybliżyć historię i złożoną tożsamość Wrzeszcza. Głównym punktem programu będą koncerty najlepszych polskich perkusistów i perkusistek młodego pokolenia: Dominiki Korzenieckiej, Miłosza Pękali, Jacka Prościńskiego, Aleksandry Rzepki i Huberta Zemlera. Każdy z artystów zaprezentuje solowy, kilkunastominutowy set w przestrzeni publicznej Wrzeszcza, a na koniec spotkają się aby wspólnie zagrać koncert na terenie Garnizonu Kultury.

Data wydarzenia: 
18.05.2019
Udostępnij:
Więcej

"Duet"

Ona - Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła ziemię jachtem. On - Wacław Liskiewicz - konstruktor jachtów, m.in. „Mazurka”, typ Szmaragd, na którym jego żona płynęła w wokółziemskiej wyprawie.  Żeglują razem od 60 lat. Zapraszamy na projekcję filmu i rozmowę z autorem oraz do wypożyczania książek o żeglarstwie, podróżach i morskich wyprawach, które są w naszej bibliotece.

Data wydarzenia: 
21.05.2019
Udostępnij:
Więcej

Tydzień Różnorodności: Raj utracony - spotkanie z Aleksandrą Golec

Spacer nad Niemnem w Grodnie, kąpiel w Świtezi, a może kawa w stolicy Galicji? Podróż po Kresach powinien odbyć każdy miłośnik polskiej historii i kultury. W ramach najbliższego spotkania "Podróże z książką" odwiedzimy m.in. mickiewiczowski Nowogródek, czy ukochany Lwów Makuszyńskiego. Być może dla niektórych będzie to sentymentalna wyprawa w rodzinne strony...
 
Data wydarzenia: 
16.05.2019
Udostępnij:
Więcej

Złote lata kina jugosłowiańskiego

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najwybitniejsze dokonania kinematografii jugosłowiańskiej lat 60.

dr Maša Guštin - wykładowczyni Katedry Slawistyki UG, filmoznawczyni, autorka książek i artykułów naukowych poświęconych historii kina rosyjskiego, jugosłowiańskiego i krajów postjugosłowiańskich.

Data wydarzenia: 
15.05.2019
Udostępnij:
Więcej

Strony

Subskrybuj RSS - Projekcje