Jesteś tutaj

Gry, zabawy i inne biblioteczne inicjatywy

Gry, zabawy i inne biblioteczne inicjatywy

Joga z książką

6. kwietnia obchodzimy Dzień Sportu. Z tej okazji zapraszamy naszych czytelników do zejścia z kanapy, oderwania sie od komputera i spróbowania swoich sił w praktyce jogi. Joga z książką pierwszy raz odbyła się latem 2019 w Parku Reagana. Uczestnicy byli zachwyceni, dlatego namówiliśmy Grażynę Korcz (Joga z Grace) do powtórki.

Z video można zapoznać się na naszym profilu na Facebooku. Dokładny link do video znajduje się TUTAJ.


Bibliotekarze polecają

Najlepszy sposób na spędzanie czasu w domu? Oczywiście, czytanie książek! Na pewno każdy z nas ma coś do nadrobienia, lektury na które nie było czasu w trakcie codziennej bieganiny. A jeśli moglibyśmy coś doradzić i podpowiedzieć - zapraszamy na cykl „Bibliotekarze polecają”. Każdego dnia przez najbliższe dwa tygodnie opublikujemy recenzję wybranej książki, która była omawiana podczas spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki, działających w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Będą książki dla dorosłych, dla dzieci i dla młodzieży. Miłej lektury!


Biblioteczny telefon pogadania

W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego naturalne jest, że odczuwamy niepokój, potencjalne zagrożenie, a pozostawanie w domu, często samotnie, te odczucia potęguje. W ramach akcji "Biblioteczny telefon pogadania" służymy naszym seniorom wsparciem telefonicznym, którego udzielą od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-15.00 bibliotekarze WiMBP. Na potrzebę akcji został uruchomiony specjalny numer telefonu 503-011-517.

Jeśli czują Państwo potrzebę rozmowy o literaturze, o kulturze czy po prostu o Państwa radościach i strapieniach, jesteśmy do Państwa dyspozycji i czekamy na telefon od 14 kwietnia 2020 r.

W akcji "Biblioteczny telefon pogadania" biorą udział:

Filie odbierające połączenia na telefon służbowy od godz. 12.00 - 15.00 (poniedziałek-piątek). 

  • Biblioteka Babie Lato (w dniach od 14.04 - 17.04.2020 r.), tel. 503-011-517 po 17.04 również w filii tel. 58 556-38-27
  • Biblioteka Główna  (w dniach od 20.04 - 24.04.2020 r.), tel. 503-011-517, przed 20.04 również w filii 58 301-48-11 wew. 241
  • Biblioteka Lawendowa (w dniach od 27.04 - 30.04.2020) tel. 503-011-517

W akcji "Biblioteczny telefon pogadania" biorą także udział filie z numerem stacjonarnym:

  • Biblioteka Żabianka (poniedziałek-piątek, godz. 8.00-10.00 i 12.00-15.00) tel. 58 556-18-13
  • Filia Gdańska (wtorek, czwartek godz. 9.00 - 13.00) tel. 58 301-03-62
  • Filia nr 33 (poniedziałek, wtorek, czwartek godz. 10.00 - 13.00) tel. 58 309-41-16

Quiz „Cudze chwalicie, swego nie znacie... Czy znacie?”

Zapraszamy do quizu stworzonego przez naszych bibliotekarzy. Jest to krótki test krajoznawczy, a pytania dotyczą województwa pomorskiego. Sprawdźcie, jak dobrze znacie zabytki i inne atrakcje naszego regionu!

Aby zapoznać się z quizem, należy kliknąć tutaj.


Spędź czas z dziećmi kreatywnie!

Mamy dla Was kilka przydatnych linków, które mogą stanowić inspirację do tego, by czas wolny z dziećmi, który musimy spędzić w domu, spędzić w sposób kreatywny.

  • Wydawnictwo Dwie Siostry opublikowało na swojej stronie różnego rodzaju pliki do pobrania: karty pracy do wydruku i kolorowanki stworzone na podstawie książek tego wydawnictwa, fragmenty tekstów do czytania i audiobooków. Można je bezpłatnie pobrać i korzystać z nich wspólnie z dziećmi. Wszystkie materiały znajdują się tutaj.

Oprócz tego polecamy:


Konkurs NAPISZ TO!

Jeśli masz w głowie nadmiar słów, które wyrywają się na powierzchnię to … - NAPISZ TO! Rusza konkurs na napisanie utworu literackiego, którego nagrodą główną jest publikacja przez wydawnictwo Oficyna Gdańska.

Czas na nadsyłanie prac jest do 30 kwietnia 2020 na adres: abialy@fundacjagdanska.pl z dopiskiem KONKURS. Szczegóły na stronie oficynagdanska.pl. Szerszy opis znajduje się również tutaj.


Nie tylko kółko i krzyżyk

Drodzy Czytelnicy! Wielu z nas wszystkich spędza teraz dużo czasu w domu. Aby umilić Wam przebywanie w zamknięciu, prezentujemy w galerii gry, do których potrzebne są jedynie pisaki i kartki. Mamy nadzieję, że dadzą Wam dużo dobrej zabawy.

Link do galerii znajduje się TUTAJ.


Międzynarodowy Dzień Ksiązki dla Dzieci

Na naszej stronie internetowej mozna pobrać wyjątkową kolorowankę, która powstała specjalnie na to święto. Można także pobrać plakat (czyli już pomalowaną kolorowankę;), wydrukować i powiesić na ścianie w swoim pokoju.

Będzie wspaniale prezentować się przy regale z książkami.

Kolorowankę można pobrać TUTAJ.

Plakat do pobrania TUTAJ.


Wielkanocne kartki i ozdoby

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka inspiracji oraz instrukcji, jak wykonać ozdoby świąteczne oraz kartki. Wielu z nas spędzi Wielkanoc wyjątkowo z dala od swoich bliskich. Może taka własnoręcznie wykonana kartka sprawi im radość?

Instrukcje znajdują się w poniższych odnośnikach:


Konkurs „Interpretacja jednego wiersza”

Wraz z Biblioteką Gdańskich Szkół Autonomicznych zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie „Interpretacja jednego wiersza”. Zadanie konkursowe polega na napisaniu eseju w oparciu o jeden z podanych wierszy. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas 8 szkół podstawowych.

Prace konkursowe przyjmowane są drogą mailową do końca kwietnia 2020 roku. Szczegóły znajdziecie w regulaminie na blogu Biblioteki Gdańskich Szkół Autonomicznych.


Gry, które już sie zakończyły:

W dniach od 23 do 27 marca (od pn. do pt.) uczestnicy wydarzenia Czytaj, Tomku, w swoim domku. Aniu, zostań w mieszkaniu zmierzyli się z 20 zagadkami, które dla nich przygotowaliśmy. Byliśmy zaskoczeni, jak szybko odgadli większość tytułów, ale były tez takie zagadki, które wymagały podpowiedzi. I to kilku. Z samymi zagadkami można zapoznać się w specjalnie przygotowanej z tej okazji galerii.

Zabawa literacka online, którą wymyśliliśmy, miała miejsce w dniach od 30.03 do 03.04.20. Tym razem zaprosiliśmy naszych czytelnikow do zabawy, w której zadaniem było odgadnięcie, o jaki tytuł książki pytamy. Tym razem jednak nie były to zagadki rymowane.

Książkę trzeba było rozpoznać na podstawie... emotikonek, które dobraliśmy tak, by ilustrowały tytuł lub treść danej lektury.

Zabawa odbywała się na profilu biblioteki w wydarzeniu Gramy w ideogramy. Zapraszamy także do zapoznania się z postem podsumowującym grę, gdzie zamieściliśmy odpowiedzi na wszystkie przygotowane wczesniej zagadki.


#czytajwdomu
#zostanwdomu
#gdanskczyta