Jesteś tutaj

Inne

Inne

Program „Dezerterzy”

Jesienią w 2019 roku, czyli kilka miesięcy temu, gościem naszej biblioteki był Łukasz Orbitowski, który w rozmowie z Anną Burzyńską opowiadał o swojej książce „Kult”.

Chcielibyśmy zachęcić naszych czytelników do obejrzenia programu „Dezerterzy”, którego Łukasz Orbitowski był prowadzącym. Jego gośćmi byli ludzie związani z kulturą, również tą alternatywną.

Program można obejrzeć na stronie Ninateka.pl

Na początek polecamy odcinki z:


Z plecakiem przez Azję - wirtualna wystawa zdjęć Wojciecha Jurojcia

Wojciech Jurojć - świadomy podróżnik, autor książki "Spotkania w Azji" oraz bloga podróżniczego Wojciech Jurojć - Conscious Traveler.

Prezentacja zdjęć miała być połączona ze spotkaniem autorskim, jednak w zaistniałej sytuacji, jego termin przesunęliśmy na jesień 2020r.

By umilić Państwu ten trudny czas, już dziś zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy zdjęć pochodzących z archiwum autora.

Galeria ze zdjęciami dostępna jest TUTAJ.

Wystawa realizowana  w ramach projektu Szlakami Azji pod patronatem honorowym Konsulatu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku oraz pod patronatem honorowym i we współpracy z Instytutem Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim.


Wystawa „Byłem, zobaczyłem, jeszcze tam wrócę”

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy fotograficznej Grzegorza Jędrzejewskiego, który oprowadzi nas po czeskiej Pradze.

Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.


Wystawa (nie)poradnik wokół Islandii

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy połączonej z relacją z wyprawy do Islandii. (Nie)porad udzielają Alina i Marcin. 

Prezentacja multimedialna jest dostępna na naszej stronie pod linkiem https://tiny.pl/7mb1j


Gry planszowe w sieci

Lubicie grać w planszówki? Mamy więc dobrą wiadomość.

Możecie pograć ze znajomymi, umówić się na partyjkę w Carcassone z graczami z niemal całego świata, wraz z domownikami pograć w ciekawe tytuły - online i za darmo.

A to wszystko dzięki platformie - Board Game Arena.

Dołączenie i granie jest darmowe.

Gry, w które są dostępne na platformie, to m.in. Carcassonne, 7 Cudów Świata, Kingdomino,Puerto Rico, Sushi Go!, Takenoko, Sabotażysta, List miłosny, Roll for the Galaxy, Jaipur, Kości, Tokaido, Colt Express.

Link do strony z grami https://boardgamearena.com/join?aboutmode


Wywiady z pisarzami

Co inspiruje pisarzy? Jak pracują nad nowymi publikacjami? Co jest tematem ich najnowszych książek? O tym  i o wielu, wielu ciekawych sprawach, przeczytacie w wywiadach z pisarzami zebranymi poniżej:


Pomysły na zabicie nudy dla najmłodszych


Gimnastyka umysłu!

Spróbujemy Was trochę zdziwić i pokazać interesujące treści, które (naprawdę!) mają szansę pozostać długo w pamięci.

A to wszystko dzięki portalowi Arte, na którym można znaleźć niesamowicie ciekawe programy. Dziś zachęcamy do zapoznania się z cyklem "Gimnastyka (intelektualna)".

  • „Czy magdalenka Prousta mogła być sucharkiem?” | Napisane w 14 lat "W poszukiwaniu straconego czasu" to najdłuższa powieść świata, licząca 1 267 069 słów. Wszyscy zapamiętali z niej jednak jedną rzecz: Proust jadł magdalenki... https://tiny.pl/7mblm
  • „Toussaint Louverture - nietypowe wydawnictwo” | To małe wydawnictwo z Bordeaux  wydaje 3-4 powieści rocznie, ale z dbałością graniczącą z obsesją https://tiny.pl/7mbl5
  • „Brecht Evens, komiksy bez ramek i dymków” | Brecht Evens wystrzelił w kosmos podstawowe zasady komiksu. W jego książkach nie ma ramek ani dymków. Jak przełamał granice, by zrewolucjonizować komiks? https://tiny.pl/7mblp
  • „Mona Lisa nie patrzy na ciebie” | Mona Lisa patrzy lekko w prawo. Dlaczego mówimy więc o efekcie Mony Lisy? I dlaczego od 500 lat myślimy, że wodzi za nami wzrokiem? https://tiny.pl/7mblk
  • „Sztuka z kartonu” | Spotkanie z Evą Jospin, artystką która zasłynęła ze swoich niesamowitych kartonowych lasów https://tiny.pl/7mbl8
  • „Oszałamiająca sztuka 90°” | Duchamp udowodnił nam, że znaleziony w sklepie pisuar może stać się dziełem sztuki. Jak? Wystarczy obrócić go o 90 stopni https://tiny.pl/7mblb

(Opisy pochodzą ze strony arte.tv)