9 marca 70. urodziny obchodzi Jerzy Stachurski – kompozytor, polsko- i kaszubskojęzyczny poeta, autor sztuk scenicznych dla dzieci, widowisk teatralnych, piosenek, kolęd i pastorałek, a także pedagog. Urodził się w Gdańsku w rodzinie o korzeniach kaszubsko-krakowskich. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku i filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim.
Od najmłodszych lat wiele czasu spędzał w domu dziadków w Kłosowie niedaleko Kartuz. Tam poznawał kaszubski język i obyczaje.
Jako poeta debiutował w prasie w 1974 r., a w 1980 ukazał się jego tomik „Té pòkazëją na mnie”. W późniejszych latach opublikował zbiory poetyckie „Droga”, „Procesje”, „Naczynia połączone mowy”, „Lustro rzeki”, „Czeczewo” (2021). Wspólnie z Mieczysławem Abramowiczem napisał sztuki: „Chodzi, chodzi Baj po świecie”, „Księżyc nad Colorado” i „Gwiazdy, gwiżdże, muzykanci”, wystawiane w teatrach lalkowych w całej Polsce. Jest także autorem oryginalnych widowisk słowno-muzycznych „Przedkòwò”, „Jastrë”, „Pusta noc”, „Pomieczyno in memoriam”. Muzykę do jego wierszy komponowali m.in. Witosława Frankowska, Kazimierz Guzowski, Benedykt Konowalski, Kazimierz Koszykowski, Karol Nepelski, Cezary Paciorek, Józef Świder, Andrzej Wawryków.
Dużo miejsca w swojej twórczości poświęcił piosence, zarówno jako autor słów, jak i muzyki do słów innych autorów, m.in. Eugeniusza Pryczkowskiego i Tomasza Fopke. Oprócz piosenek w języku polskim powstały utwory w języku kaszubskim: kolędy, pastorałki, piosenki wielkanocne. Wciąż są publikowane w śpiewnikach i nagrywane na płytach, a wiele z nich weszło do klasyki piosenki kaszubskiej i repertuaru regionalnych zespołów zawodowych i amatorskich.
Od 1979 r. był związany jako kompozytor z teatrami profesjonalnymi – lalkowymi i dramatycznymi. Pełnił funkcje kierownika muzycznego w Państwowym Teatrze Lalek „Tęcza” w Słupsku i Państwowym Teatrze Lalki i Aktora „Miniatura” w Gdańsku (1990-2014). Skomponował muzykę do ponad 150 przedstawień teatralnych, m.in. do sztuk Aleksandra Fredry, Sławomira Mrożka, Woody Allena.
Przez długie lata (do 2019 r.) był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Czeczewie, gdzie stworzył wzorcową pod każdym względem placówkę.
Nagrody i odznaczenia: Skra Ormuzdowa, Medal Stolema, Nagroda Burmistrza Kartuz, Medal za upowszechnianie muzyki, Medal im. Antoniego Abrahama, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Perła Kaszub, Pomorska Nagroda Artystyczna, Złoty Krzyż Zasługi, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W lipcu 2022 r. w Tuchomiu podczas sesji naukowej poświęconej twórczości Jerzego Stachurskiego dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie dr Tomasz Fopke powiedział: „Możemy śmiało nazwać Jerzego Stachurskiego ojcem współczesnej muzyki kaszubskiej”.
Zob. też hasło Jerzy Stachurski w „Biobibliograficznym Słowniku Pisarzy Pomorza Gdańskiego”.