Jesteś tutaj

"ŚCIEGIEM SZNURECZKOWYM OBRAZKI WYSZYWANE"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
07.06.2016

"ŚCIEGIEM SZNURECZKOWYM OBRAZKI WYSZYWANE"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy Małgorzaty Tomaszewskiej.

Małgorzata Tomaszewska

Urodzona w 1979 r. w Gdańsku. Jej zdolności rysunkowe objawiły się raptem, przed czterema laty. Były to rozkoszne rysuneczki cienką kreską, w interesującej dekompozycji postaci, ich gestu i proporcjach. Według samodzielnych wyborów i niepoddawaniu się propozycjom. Indywidualistka. Prace powstawały szybko, idealnymi rysami pisaka, czyste, niepodlegające ani niewymagające poprawek. Te rysunki miały swoją żywą, idealną kreskę. Potem Małgorzata zajęła się tkaniem, nie na długo. Jej obecnym wyborem od dłuższego już czasu, są wyszywane na płótnie obrazki. Tak jak rysunki – bez całkowitego wypełniania form. Teraz kreska jest rysowana igłą i nitką. Można powiedzieć, że są tu haftowane rysy niezbędne dla przedstawianych form, z prostotą i swobodą. W zupełnej pewności  co do efektu wykonywanego zamierzenia.

Jest na wystawie długa ulica ciasno zabudowana wyszytymi domami, zamieszkałymi, z wieżą kościoła wyglądającą zza dachów, przytulonym drzewem, kombinacją okien, widocznie wybudowanymi przez konkretnych właścicieli, różniące się od siebie. Powstała wesoła ulica, na której z pewnością wiele się dzieje.

Postacie wyszywane przez Małgorzatę są zawsze niefrasobliwe, w jakiejś sytuacji czy scenie. Niepozbawione dowcipu, jak ta fruwająca śliczna panienka, kłócący się dziad i baba, kucharz najwyraźniej zadowolony ze swojego kulinarnego dzieła… Owszem, jest ciekawa treść, scena, sytuacja wyszyta na płótnie i bardzo godna zauważenia forma, wyrysowana igłą sytuacja, wyrysowana - wyhaftowana najbardziej oszczędnym plastycznym wyrazem. Przykładem doskonałym jest przedstawienie na białym tle białej filiżanki z czarną chmurką unoszącej się nad nią pary.

Ciekawe kompozycje, w ruchu, uczynione kreską rysunku z polotem, w sytuacji, z dowcipem. Przedstawienia w świetnej proporcji, zdecydowanie plastycznymi środkami – wyszyte z fantazją co do formy i koloru. Są dynamiczne, przedstawiające sytuacje dobrą kreską rysunku. Wszystkie zabiegi jej sztuki służą w sposób naturalny plastyce. Czyste i czytelne. Przedstawione, według Autorki, ściegiem sznureczkowym.

Kiedy to pisałam, Małgorzata była pochłonięta wyszywaniem dwóch piesków – dwa pieski dziewczynki.

Teresa Pałejko

Wystawę mogą Państwo oglądać od 7 czerwca do 1 lipca.