Jesteś tutaj

Światowy Dzień Opowieści

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
22.03.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
19.00

Światowy Dzień Opowieści

Serdecznie zapraszamy do obchodów Światowego Dnia Opowiadaczy, który tym razem odbędzie się 22 marca (czwartek) w Bibliotece Oliwskiej. Współorganizatorem wydarzenia są Łowcy Słów, a gościem specjalnym Łukasz Bernady.

Od siedmiu lat Łowcy Słów dołączają swoją „cegiełkę” do Światowego Święta Opowiadaczy. W tym roku święto wypada we wtorek. Jego obchody, które odbędą się w Bibliotece Oliwskiej, zostały przesunięte na dzień 22 marca. Tegorocznym tematem jest „Wise Fools - Mądrzy Głupcy”.

W tym roku będziemy mieli zaszczyt gościć Łukasza Bernady, człowieka wielu talentów, wędrownego bajarza, popularyzatora opowiadania jako tradycji ustnej, sztuki performatywnej i narzędzia edukacyjnego, a także redaktora, poety, nauczyciela; autora zbiorów baśni i legend m.in.: „Księgi bajek polskich”, „Baśni Europy”, „Baśni doliny Samy” oraz takich pozycji jak „Ostroróg – podania, legendy, przepowiednie”, „12 baśni, podań i legend wielkopolskich”. Ponadto uczestniczył w projektach związanych ze storytellingiem (opowiadaniem historii) w Polsce, Meksyku, Norwegii i na Litwie.

https://www.facebook.com/Con-Fabula-929885877123822/

Światowy Dzień Opowieści jest globalnym świętem sztuki gawędziarstwa, obchodzonym corocznie 20 marca. W okresie równonocy wiosennej (a na półkuli południowej – jesiennej), ludzie spotykają się by gawędzić i słuchać, oplatając w ten sposób opowieścią w różnych językach, ale na wspólny temat, całą Kulę Ziemską.

Inicjatywa Światowego Dnia Opowieści narodziła się w latach 1991-92 i ma swoje korzenie w Szwecji. Wydarzenie przypadające na dzień 20 marca, nazwane zostało przez Szwedów „Alla berättares dag” (Dzień Opowiadaczy). Pomysł powoli nabierał rozgłosu, wkrótce dołączyły się inne kraje. Motywy tematyczne każdego roku są wspólnie przyjęte przez opowiadaczy zapisanych na The WSD listserve.

Współorganizatorami wydarzenia są Łowcy Słów, czyli Elżbieta i Groszek Stanilewicz.

Data wydarzenia: 
22.03.2018
Godzina rozpoczęcia: 
19.00
Udostępnij: