Jesteś tutaj

Żołnierze wyklęci - Spotkania z historią

/
Data wydarzenia: 
22.02.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Żołnierze wyklęci - Spotkania z historią

Jednym z ważniejszych, a zarazem najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń w XX-wiecznej historii Polski jest okres Powstania Antykomunistycznego w latach 1944-1963. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Kim byli, jakie cele im przyświecały, co poświęcali i w imię czego? To kolejny temat meandrów najnowszej historii.

Kończy się sześcioletnia wojna, wszem i wobec  głoszony jest „pokój”. Istnieje pokusa, aby zapomnieć o wolności, aby skupić się na codziennym chlebie, przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest. I wielu – zbyt wielu – tak uczyniło. (…) Inni wybrali straceńczą walkę. Walkę nie mającą szans powodzenia. Wznieśli sztandar z hasłem „Bóg. Honor. Ojczyzna”, choć sztandar niejednokrotnie był mocno postrzępiony. Na każdym kroku czyhała na nich zdrada, obławy, stale przebywali na krawędzi śmierci i życia. Ginęli w potyczkach, zdrajcy mordowali ich podczas snu, wreszcie po pokazowych procesach byli rozstrzeliwani metodą katyńską, w więzieniach. W „najlepszym razie” czekały ich długie lata więzienia.

Po ludzku – zdawałoby się – bezsensowna walka. Całe szczęście, że człowieczym dziejom towarzyszy inny wymiar, nadający głęboko mistyczny sens ofierze za najwyższe wartości.

Kajetan Rajski, Wstęp do książki Wyklęty los"

Data wydarzenia: 
22.02.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: