Jesteś tutaj

„175 lat historii Stoczni Gdańskiej 1844-2019"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
09.04.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:30

„175 lat historii Stoczni Gdańskiej 1844-2019"

Dzieje najbardziej znanej polskiej stoczni w pigułce! Zapraszamy na promocję książki Jarosława Żurawińskiego "175 lat historii Stoczni Gdańskiej 1844-2019"

Jarosław Żurawiński  - od urodzenia jestem mieszkańcem Śródmieścia Gdańska, w latach 80 - tych pracowałem w kilku stoczniach w tym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, byłem również aktywnym uczestnikiem wydarzeń z lat 1980 – 89. Od dzieciństwa interesuję się się historią Gdańska i Pomorza. Mam na koncie kilkadziesiąt artykułów, oraz jestem autorem i współautorem kilku publikacji o tematyce historycznej. Od wielu lat prowadzę szeroko zakrojoną działalność społeczną, w tym w PTTK, a w latach 2011 – 2019 jako radny Rady Dzielnicy Śródmieście. Jestem licencjonowanym przewodnikiem turystycznym i instruktorem krajoznawstwa, specjalizuję się w militarnej historii Gdańska oraz tematyce morskiej i stoczniowej. W 2016 roku założyłem i pełnię funkcję prezesa Morskiej Fundacji Historycznej. Moimi zainteresowaniami są: kolekcjonerstwo w tym filatelistyka i numizmatyka, muzyka hardrockowa i sport oraz wszelkie pamiątki związane z Gdańskiem.

Morska Fundacja Historyczna - została założona w sierpniu 2016 r., działalność podjęła rok później. Głównymi celami fundacji jest kultywowanie polskich tradycji morskich i stoczniowych, integracja środowiska ludzi morza oraz aktywne działanie edukacyjne, szczególnie wśród młodzieży i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. W celu popularyzacji morskich aspektów historii Gdańska w ramach statutowej działalności MFH organizujemy cykliczne wycieczki, warsztaty i szkolenia. Podjęliśmy współpracę z wieloma organizacjami społecznymi, placówkami kultury, szkołami i uczelniami wyższymi oraz administracją. Aktywnie działamy na dawnym terenie Stoczni Gdańskiej. Koncepcja stworzenia nowej dzielnicy - Młodego Miasta, jest konsekwencją zmian, jakie zachodzą w Gdańsku. W miejsce odchodzącego przemysłu pojawia się przestrzeń publiczna, w której powinno się szanować historię, tradycję i wartości, które są częścią tego miejsca. Najwyższy czas, by po wielu latach destrukcji, rozpoczął się proces rewitalizacji. MFH podejmuje działania w imię zachowania wielokulturowego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej.

Data wydarzenia: 
09.04.2019
Godzina rozpoczęcia: 
17:30
Udostępnij: