Jesteś tutaj

„BROŃ DRZEWCOWA I OBUCHOWA W ZBIORACH MUZEUM ZAMKOWEGO W MALBORKU”

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
22.02.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

„BROŃ DRZEWCOWA I OBUCHOWA W ZBIORACH MUZEUM ZAMKOWEGO W MALBORKU”

W Filii Gdańskiej zaprezentujemy Państwu nowy katalog zbiorów przedstawiający broń drzewcową i obuchową wchodzącą w skład kolekcji Militaria Muzeum Zamkowego w Malborku.

Broń drzewcowa i obuchowa to dwa rodzaje oręża, które pojawiły sie u zarania dziejów ludzkości.

Broń drzewcowa to włócznie i oszczepy, średniowieczne kopie turniejowe i nowożytne kopie husarskie, piki pieszych i lance kawalerii jak i inne liczne przykłady. Broń obuchowa to bojowe maczugi i topory pochodzeniem sięgającym epoki brązu, czasów archaicznych oraz antycznych greckich i rzymskich. Broń drzewcowa i obuchowa były również ulubionym motywem malarzy przedstawiającym sceny pasyjne. Portretowani wyżsi dowódcy i władcy prezentowali ozdobne buławy, buzdygany i nadziaki. Obiema rodzajami broni interesował się genialny włoski malarz i eksperymentator Leonardo da Vinci, pozostawiając potomnym rysunki tego oręża na kilku kartach swojego szkicownika.

Antoni Romuald Chodyński -  ukończył w 1969 r. kierunek Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1970 r. do chwili obecnej pracuje w Muzeum Zamkowym w Malborku, był  wieloletnim opiekunem kolekcji Militaria. W latach 1975/76 uczęszczał na podyplomowe dwusemestralne studium muzeologiczne na Wydziale Filozoficzno Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1970 r. należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki, od 1971 r. Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, od lat 90. do Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Oddziału Warszawskiego, jest też c złonkiem Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOSu. W latach 1975 – 2002 współorganizował osiem międzynarodowych wystaw pod wspólnym tytułem „Arcydzieła Oręża” z Państwowego Ermitażu w Leningradzie/St. Petersburgu, w 2000 r. wystawę „Oręż perski i indoperski XVIXIX wieku ze zbiorów polskich” (z katalogiem), w 2003 r. ekspozycję „Broń i barwa w czasach krzyżackich od XIII do polowy XVI wieku” (z przewodnikiem), w 2008 r. monograficzną wystawę „Broń palna Kuchenreuterów w zbiorach polskich” (z katalogiem). Jest autorem książek m.in.: Zbrojownie malborskie. Katalog wybranych obiektów ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, Malbork 1978; monograficznego opracowania Kagańce końskie, Malbork 1986 (wersja angielska w: „Waffenund Kostümkunde”, z. 1, 1987), cyklu dziesięciu esejów bronioznawczych pod wspólnym tytułem Militaria malborskie, Malbork 1991; monografii Zbroje kolcze z gdańskiego Dworu Artusa. Z tradycji turniejowych w Polsce, Malbork 1994; monografii mieczy rycerskich p. t.: Mediewal Swords from the Castle Museum in Malbork and the Polish National Museum in Szczecin, w: „The Journal of The Arms & Armour Society” vol. XX, nr 4, Londyn 2011, s. 113-138 (tłum. na j. ang. Grzegorz Żabinski). Odznaczony złotą odznaką Stow. Miłośników Dawnej Broni i Barwy, „Za opiekę nad Zabytkami”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Data wydarzenia: 
22.02.2019
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: