Jesteś tutaj

„Niedźwiedź i róża, czyli tajna historia Czech” - spotkanie z Gabrielem Maciejewskim

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
09.04.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

„Niedźwiedź i róża, czyli tajna historia Czech” - spotkanie z Gabrielem Maciejewskim

Zapraszamy na spotkanie z Gabrielem Maciejewskim połączone z promocją I tomu książki pt. „Niedźwiedź i róża, czyli tajna historia Czech”.

Po prawie rocznej przerwie oddajemy w Państwa ręce kolejny tom z serii „Baśń jak niedźwiedź”. Nowy tom nosi tytuł „Niedźwiedź i róża, czyli tajna historia Czech”. Pomysł na jego napisanie przyszedł mi do głowy w trakcie lektury materiałów do III tomu „Baśni jak niedźwiedź”. Zauważyłem wtedy jak wiele niejasności w naszej historii da się wytłumaczyć kiedy spojrzymy na nie poprzez sprawy czeskie. Szczególnie dotyczy do stulecia XVII i czasów poprzedzających II wojnę światową.

Skąd w tytule wziął się zwrot „tajna historia Czech”? To proste. Na naszą historię i historię całej Środkowej Europy patrzmy zwykle poprzez książki autorów obcych, dla których tak Polska jak i Czechy, to nic nie znaczące i marginalne byty polityczne położone gdzieś na wschodzie. Historia naszej części świata – lekceważona i ukrywana jest tajna z istoty. A przez swoją tajność szalenie ważna. Tyle, że my mieszkańcy krain nad Odrą, Wisłą, Łabą i Wełtawą słabo zdajemy sobie z tego sprawę. Czas to zmienić. Mam nadzieję, że początkiem tych zmian będzie książka, którą oddajemy w Państwa ręce.

źródło: http://coryllus.pl/?wpsc-product=niedzwiedz-i-roza-czyli-tajna-historia-...

 

Data wydarzenia: 
09.04.2015
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: