Jesteś tutaj

„Osobisty przewodnik po depresji” - spotkanie z Tomaszem Jastrunem

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
05.10.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

„Osobisty przewodnik po depresji” - spotkanie z Tomaszem Jastrunem

Zapraszamy na spotkanie autorskie z cenionym pisarzem, dziennikarzem oraz krytykiem literackim Tomaszem Jastrunem. Autor przypomni swoją wznowioną powieść "Rzeka podziemna", a także opowie o nowej książce - „Osobisty przewodnik po depresji”, która poświęcona jest zmaganiu się z chorobą oraz temu, w jaki sposób możemy żyć z nawracającą depresją.

Nowa książka Tomasza Jastruna to swoisty poradnik na temat tego, jak przeżyć cierpiąc na depresję, ale także jak towarzyszyć i pomagać przyjaciołom i najbliższym, borykającym się z tą chorobą. Autor łączy w swej opowieści cztery różne formy literackie – pamiętnik, leksykon, powieść i blog. To interesujące zestawienie pozwala na zapoznanie się z wieloma twarzami depresji oraz z tym, w jaki sposób widzi ją chory.

Oto fragment wstępu do książki:

To, co jest najbardziej dojmującym problemem w depresji, oprócz bólu i cierpienia, to samotność. Ta samotność ma wiele wymiarów i barw.  Podobnie jak wielką liczbę odcieni i barw ma smutek i rozpacz depresji . Większość naszego istnienia zapełniamy aktywnością, by nie zostawać sam na sam ze sobą. Depresja w każdej chwili mówi – jestem, a jest stanem skrajnym,  też dlatego, że w skrajny sposób obnaża kruchość i marność naszego istnienia.  

Dzielę się tu swoim doświadczeniem z wami, którzy cierpicie na depresje, bo nie chcę żebyście byli w depresji sami.  Opisuję nie tylko własne doświadczenia,  sięgam też do przeżyć innych. Pragnę opisać depresję z rożnych stron, a  ma ona niezliczoną ilość twarzy, postaci, form i stadiów : od łagodnych poprzez poważne,  do skrajnie dramatycznych.  Nie ma jednej depresji, jest ich tak wiele, jak wielu jest chorych, ale w swojej wielości posiada ona wiele cech wspólnych (………….)

(…...)    Ten przekaz skierowany jest głównie do tych, którzy są już w „klubie d” . Do ich rodzin, ale też do ludzi, którzy chcą poznać ten pozornie odległy świat, który tak naprawdę jest bardzo blisko, za cienką ścianą z bibułki i w uśpieniu.  Może wy, szczęściarze, dowiecie się przy okazji, co robić, żeby tej zmory w sobie nie obudzić. A depresja może przytrafić się każdemu w jakimś momencie życia.  Wtedy mówimy sami do siebie; dlaczego właśnie ja, nigdy nie spodziewałem się, że mnie coś takiego spotka (…….)

(…….)    Moja opowieść to przewodnik i poradnik. W opisie nie boję się używać metafory, poezji relacji i cytatu, też, dlatego, że depresja wymyka się słowom.

Tomasz Jastrun

Data wydarzenia: 
05.10.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Tagi: 
Udostępnij: