Jesteś tutaj

70 lat Biblioteki Oliwskiej

/
Data wydarzenia: 
09.05.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
11.00

70 lat Biblioteki Oliwskiej

Minęło 70 lat od powstania pierwszej w powojennym Gdańsku biblioteki publicznej. Zapraszamy do wspólnego świętowania tego jubileuszu! W programie szereg atrakcji dla dorosłych i dzieci.

Program imprezy:

Biblioteka Oliwska:

11:00 TEATRZYK KLAPA - „Jak Paweł i Gaweł” - przedstawienie dla dzieci

12:15 CZYTANIE NA DYWANIE - zabawa dla dzieci

13:30 BIBLIOTURNIEJ NA WESOŁO - quiz rodzinny

17:00 Spotkanie autorskie z AGATĄ PASSENT

19:00 Wieczór muzyczno-poetycki Barbary Piórkowskiej i Natalii Grzebały

 

Wystawa pokonkursowa OLIWA W FOTOGRAFII

Wystawa KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM

 

Park Oliwski:

12:00 FLASH MOB „Sobotnie południe: czytanie czy pranie? - przy głównym wejściu do Pałacu Opatów w parku

13:30 GRA MIEJSKA „Tajemnica Bibliotecznego Kota” - przy bramie głównej parku

 

ulica Opata Jacka Rybińskiego:

Wystawa KSIĄŻKA W OLIWIE z okazji 70-lecia Biblioteki Publicznej w Gdańsku

Wystawa plakatów LOESJE.PL

 

70 lat minęło. Filia nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszcząca się obecnie przy ul. Opata Jacka Rybińskiego to pierwsza publiczna wypożyczalnia książek otwarta w powojennym Gdańsku.

Organizacja powojennej biblioteki miejskiej w Gdańsku rozpoczęła się już w kwietniu 1945 r. Wtedy do Gdańska wrócił doktor Marian Pelczar, badacz historii naszego miasta i sekretarz generalny przedwojennego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. 9 kwietnia otrzymał nominację na dyrektora Biblioteki Miejskiej w Gdańsku i wraz z zespołem rozpoczął gromadzenie księgozbioru oraz tworzenie sieci wypożyczalni publicznych w naszym mieście. Bibliotekę w Oliwie tworzyła jej pierwsza kierowniczka, Marta Schweiger. Dzięki jej staraniom wypożyczalnia otwarta została już 22 lipca 1945 r.

Pierwsza siedziba biblioteki mieściła się przy ul. Grottgera 12. Niestety, już jesienią 1945 r. przeniesiono ją do znacznie gorszego lokalu przy ul. Orkana 9, bez szyb i ogrzewania. Księgozbiór oliwskiej wypożyczalni stanowiło 2500 woluminów pochodzących z Gimnazjum Polskiego w Gdańsku ocalałych z wojennej pożogi.

Losy Biblioteki Oliwskiej były różne: zanim znalazła swoje dzisiejsze miejsce przy ul. Opata Rybińskiego 9 przenosiła się siedmiokrotnie. W obecnym miejscu funkcjonuje od października 2000 r. W zaadaptowanej restauracji mieści się przestronna wypożyczalnia z częścią dla dzieci oraz czytelnia ze stanowiskami komputerowymi i bezpłatnym dostępem do internetu. Księgozbiór filii liczy 27000 woluminów, mamy ok. 1500 audiobooków, w bibliotece można skorzystać z punktu ksero. Dzięki wprowadzonym udogodnieniom dostęp do książek mają również osoby niepełnosprawne.

Biblioteka Oliwska to przede wszystkim ludzie: czytelnicy i jej pracownicy. Obecni ze zbiorów filii korzysta około 6500 czytelników z Oliwy i Osowej, dziennie bibliotekę odwiedza około 200 osób. Każdy może liczyć na miłą i profesjonalną obsługę bibliotekarza i jego pomoc. Podczas wielu lat istnienia placówki funkcję kierownika filii pełniły Danuta Dymitriew, Barbara Meyer, Regina Łopińska, Maria Michońska, Barbara Kacprzak. Obecnie kierownikiem filii jest Iwona Jarentowska.

Filia w Oliwie to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki. Bibliotekarze z Oliwy starają się o to, aby był to prawdziwy ośrodek kultury. W bibliotece odbywają się spotkania literackie, na których goszczą osobowości ze świata literatury i mediów. Wśród nich do tej pory znaleźli się m.in. Stanisława Fleszarowa -Muskat, Beata Tyszkiewicz, Andrzej Sapkowski, prof. Jan Miodek, Krzysztof Zanussi, Robert Makłowicz, Maria Czubaszek, Elżbieta Dzikowska, Marek Niedźwiecki …

Przed nami kolejne spotkania z urodzinową niespodzianką – już 9 maja (17:00) gościem Biblioteki Oliwskiej będzie Agata Passent.

W filii działa również Galeria Oliwska, w której swoje prace wystawiają artyści związani z Oliwą ale nie tylko. Miłośnicy sensacji spotykają się na comiesięcznych spotkaniach Oliwskiego Klubu Kryminału. Swoje miejsce mają tutaj Łowcy Słów, grupa opowiadaczy baśni, legend, przypowieści. Raz w miesiącu odbywają się spotkania poetyckie prowadzone przez gdańską poetkę Gabrielę Szubstarską, która w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca zaprasza też na konsultacje poetyckie wszystkich chętnych, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania w pisaniu. Nie zapominamy o najmłodszych czytelnikach – dla nich przygotowywane są lekcje biblioteczne, warsztaty, a także, cieszące się wielką popularnością, spotkania autorskie. Filia w Oliwie dba również o to, aby promować i jednoczyć to, co jej najbliższe: dzielnicę i jej mieszkańców. W bibliotece odbywają się spotkania z radną, prezentowane są osiągnięcia oliwskich szkół i przedszkoli. Każdy czytelnik, który trafi do tej biblioteki, oprócz książki, znajdzie coś więcej. Świętujmy 70 urodziny Filii i zapraszamy do BIBLIOTEKI.

Zespół WiMBP Biblioteka Oliwska