Jesteś tutaj

Adios Rios, Adios Fontes...

/
Data wydarzenia: 
14.03.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Adios Rios, Adios Fontes...

...opowieść o pięknej hiszpańskiej Galicji i Rosalii, która zmieniła ją na zawsze. Zapraszamy na wykład Natalii Klimczak.

Natalia Klimczak, doktorantka FSD, która uwielbia dzielić się swoją pasją do książek, historii i podróży. Jest absolwentką historii i dziennikarstwa, ale w swoich dociekaniach badawczych łączy różne dyscypliny. Swoim wystąpieniem chce przenieść osoby, które zechcą ją wysłuchać, w piękne zakątki hiszpańskiej Galicji, ukołysać marzenia dźwiękami lokalnych pieśni i zapoznać z kobietą, której życie stało się kamieniem milowym w świadomości społeczności, do której należała. 

 

Rosalia de Castro przyszła na świat w 1837 roku w Santiago de Compostela. Dorastała w cieniu monumentalnej katedry, wśród wiatrów znad oceanu i kultu szacunku do pracy. Szybko zrozumiała, że jej powołaniem jest twórczość literacka. Pisząc powieści i wiersze w języku galicyjskim, rozpoczęła tzw. Rexurdimento, renesans lokalnego języka. Choć żyła w XIX wieku, współcześnie jest jedną z największych ikon całego regionu. Jej słynny poemat stał się hymnem Galicji, a jej publikacja Cantares Gallego zmieniła jej ukochany region na zawsze. Życie Rosalii było barwne, pełne odważnych decyzji, przeprowadzek i zwrotów akcji. Uznana za pierwszą kobietę, która tak stanowczo zajmowała głos w sprawach kobiet, polityki i innych tematach dotychczas zarezerwowanych dla tzw. ''męskich dyskusji''. Jednocześnie łączyła swoje życie zawodowe z rolą matki i żony pisarza. Kiedy żegnała się ze światem w swoim domu w niewielkiej miejscowości Padron, żałowała że już nigdy nie zobaczy wielu wspaniałości tego świata, nie napisze kolejnych książek, nie weźmie udziału w kolejnych dysputach. Obok jej dorobku literackiego, zostawiła po sobie lekcję miłości do życia.

 

 

Data wydarzenia: 
14.03.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: