Jesteś tutaj

Bawaria - Szlak Romantyczny

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
23.09.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Bawaria - Szlak Romantyczny

Zapraszamy serdecznie na wykład Andrzeja Garskiego połączony z prezentacją zdjęć i filmów. "Romantyczny Szlak" w Bawarii - to jeden z najbardziej popularnych szlaków turystycznych nie tylko w Europie, ale także na świecie. Zwiedzając urocze miasta i wioski, zamki i katedry cofamy się w czasie, w okres bajek z książek z dzieciństwa! (...)

(...) Fragmenty drogi pochodzą z czasów imperium rzymskiego, a trasa łączy wiele malowniczych miast z rynkami pełnych historii od czasów średniowiecza, z dobrze zachowanymi murami miejskimi, wieżami strażniczymi, zamkami, katedrami gotyckimi, kościołami barokowymi i szachulcowymi domami. 

Romantyczna droga wije się wzdłuż zakoli rzeki Tauber – jej nazwa w języku celtyckim oznacza tajemnicę i mrok. Zgodnie z tą etymologią zanurzymy się w historię, której kwintesencją jest widoczny z daleka, położony na wysokim brzegu rzeki Tauber Rothenburg. W Rothenburgu czas się zatrzymał. Miasteczko wygląda tak, jakby nic się tu nie zmieniło od wieków: nienaruszone przez czas czternastowieczne mury obronne, bramy, kościoły, wąskie brukowane uliczki. Do murów przylegają ubogie domki rzemieślników z pruskiego muru.
Odwiedzimy także wszystkie zamki Ludwika II. Najstarszy, neogotycki Hohenschwangau, gdzie spędził młodość „szalony” król. Znajdujący się nieopodal Neuschwanstein, wzniesiony został na skale w otoczeniu alpejskich szczytów. Tę budowlę, jak z baśni braci Grimm, zaprojektował sam król przy pomocy teatralnego scenografa. Nieco na uboczu, w leśnej dolinie zbudowany został Pałac Królewski Linderhof, najmniejszy i najpiękniejszy z zamków Ludwika II Bawarskiego. To tutaj w specjalnie zbudowanej grocie, tylko dla króla Ludwika inscenizował swe opery Wagner.

Już poza Romantycznym Szlakiem, nad jeziorem Chiemsee, znajduje się trzeci, największy z zamków Ludwika Bawarskiego - Herrenchiemsee, będący wierną kopią pałacu wersalskiego.

Zobaczymy także miasteczko Oberammergau, które jest najbardziej niecodziennym miejscem w Bawarii. A może i na świecie. Bo tego, co się tam dzieje, nie ma nigdzie indziej. Raz na dziesięć lat, począwszy od XVII wieku mieszkańcy Oberammergau wystawiają misterium pasyjne. Misterium Męki Pańskiej, czyli inscenizacja pięciu ostatnich dni życia Jezusa jest wydarzeniem, które do położonego w cudownym otoczeniu niemieckich Alp miasteczka przyciąga od maja do października turystów ze wszystkich stron świata.

Zapraszam na spotkanie, Andrzej Garski

Data wydarzenia: 
23.09.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: