Jesteś tutaj

Biblioteka Morenowa wkroczyła w XXI wiek

/
Data wydarzenia: 
14.12.2020

Biblioteka Morenowa wkroczyła w XXI wiek

Biblioteka zawsze jest i powinna być sercem osiedla, które tętni życiem. Powinna być także miejscem refleksji – mówiła Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska, która wzięła udział w otwarciu Biblioteki Morenowej.

Biblioteka_Morenowa_otwarcie_7.12 (25).JPG

Po prawie pięciu miesiącach remontu, 8 grudnia o godzinie 11 otwarta zostanie Biblioteka Morenowa w Gdańsku. Pięcioosobowy zespół na czele z Joanną Wachowicz, kierowniczką placówki przyznaje, że już nie może się doczekać odwiedzin Czytelników.

Mikołajkowy prezent

Dla pierwszej setki przygotowano biblioteczne prezenty. W końcu przed chwilą mieliśmy Mikołajki. Jednak największym i najpiękniejszym prezentem niewątpliwie jest odremontowano filia. Wymalowane ściany, nowe oświetlenie, regały, szafki, fotele, krzesła, wieszaki, biurka, a nawet stanowisko komputerowe i rzutnik. Zmiany są duże i widoczne gołym okiem.

- Przed remontem to był obiekt z wczesnego okresu XX wieku. Teraz gościmy w bibliotece z XXI wieku – zauważyła podczas skromnej uroczystości Barbara Frydrych dyrektor z Biura Prezydenta ds. Kultury Miasta Gdańska.

Skromnej, bo z powodu covid 19 bez udziału czytelników. W poniedziałek udział w oficjalnym otwarciu Biblioteki Morenowej w Gdańsku wzięła m.in. Monika Chabior, która zaledwie od 1 grudnia sprawuję w Gdańsku urząd wiceprezydenta miasta.

 

Biblioteka_Morenowa_otwarcie_7.12 (15).JPG

Biblioteka sercem osiedla

- To jest bardzo ważny moment – mówiła Chabior. -  Konsekwentnie myślimy o wprowadzaniu istotnych społecznych usług w dzielnicach, tak aby mieszkańcy, tak jak jest na Morenie (biblioteka mieści się przy ul. Wyrobka 5A, pomiędzy blokami dzielnicy – dop. red.) mogli przejść jedynie kilka kroków do miejsc, które są dla nich ważne. Biblioteka zawsze jest i powinna być sercem osiedla, które tętni życiem, ale też jest miejscem refleksji. Doskonale pamiętam moment, kiedy zaczęliśmy myśleć w Gdańsku, o tym że biblioteki są ośrodkiem integracji społeczności lokalnej. Kiedy mieszkałam w Wielkiej Brytanii, to biblioteka była miejscem integracji dla takich osób jak ja, które przyjechały i chciały zintegrować się z lokalną społecznością. Myślę, że to dotyczy nie tylko osób przyjeżdżających z innych krajów. To obejmuje również ludzi przeprowadzających się do naszego miasta z różnych miejsc, którzy chcą spotkać pierwszą życzliwą osobę, która im wszystko wytłumaczy. Więc uważam, że nasze biblioteki dla nowych mieszkańców, osób starszych, czy dla tych, którym chcemy zaszczepić miłość do literatury, dla dzieci i ich rodziców właśnie są takimi miejscami. Cieszę się, że jesteście oddani temu tematowi.

Biblioteka_Morenowa_otwarcie_7.12 (4).JPG

Rozwój czytelnictwa

Natomiast Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu ds. Kultury w pomorskim urzędzie marszałkowskim podkreśliła wagę czytelnictwa, a także plan jego rozwoju na najbliższe dziesięć lat. A ten jest ambitny i atrakcyjny.

Po krótkich przemowach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, zaproszeni przez Jarosława Zalesińskiego, dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, goście obejrzeli pachnącą nowością filę na gdańskiej Morenie.

Od jutra (8 grudnia godz. 11:00) już wszyscy będą mogli wypożyczyć książki z ponad 14 tysięcznego księgozbioru Biblioteki Morenowej.

Biblioteka_Morenowa_otwarcie_7.12 (13).JPG

 

O tym, jak zmieniła się biblioteka, możecie przeczytać TUTAJ.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 11-19  
Wtorek: 11-19          
Środa: 9-15   
Czwartek: 11-19       
Piątek: 11-19
Sobota: nieczynne    
Niedziela: nieczynne

Dane kontaktowe:
ul. Wyrobka 5A
80-288 Gdańsk Piecki-Migowo
tel. 58 348-70-06
e-mail: bibliotekamorenowa@wbpg.org.pl

 

Biblioteka_Morenowa_otwarcie_7.12 (17).JPG

 

Kontakt dla mediów:

Marcin Dybuk
T: 695 363 621

E: marcin_dybuk@wbpg.org.pl

 

Data wydarzenia: 
14.12.2020
Udostępnij: