Jesteś tutaj

Biblioteka Movie. Mówi o literaturze. Projekcja filmu „Młodość Astrid"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
15.03.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Biblioteka Movie. Mówi o literaturze. Projekcja filmu „Młodość Astrid"

Zapraszamy na pokaz filmu „Młodość Astrid” Pernille Fischer Christensen połączony z debatą w ramach cyklu „Biblioteka Movie. Mówi o literaturze”, który odbędzie się 15 marca o godzinie 18.00 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113).

Prezentowany na Gali Specjalnej podczas 68. MFF w Berlinie oraz zwycięzca festiwalu Transatlantyk. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren to nowy film wybitnej duńskiej reżyserki Pernille Fischer Christensen. Autorki „Rodziny”, „Telenoweli” i „Kogoś, kogo kochasz”.

W rolę tytułową brawurowo wciela się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra”.

W biograficznej „Młodości Astrid”, która opowiada o początkach oraz młodości słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002), Pernille Fischer Christensen ukazuje silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności.

Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.

Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

Debatę poprowadzi Fryderyk Wojda.

Fryderyk Wojda - filolog, politolog i edukator filmowy. Twórca Międzyszkolnego Koła Filmowego, wieloletni pracownik Gdańskiego Centrum Filmowego, współtwórca Klubu Filmowego „Cinema Paradiso” działającego w Gdańsku. Koordynator sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli „Edukacja Filmowa” w PBW w Gdańsku.

 

Data wydarzenia: 
15.03.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: