Jesteś tutaj

Byliśmy żołnierzami - film a rzeczywistość

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
23.11.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Byliśmy żołnierzami - film a rzeczywistość

Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Tarasem, który przybliży nam przebieg bitwy w dolinie Ia Drang.

Bitwa w dolinie Ia Drang była pierwszą dużą bitwą, jaką w Wietnamie na przełomie października i listopada 1965 roku stoczyły oddziały 1. Dywizji Kawalerii. Podczas spotkania zostanie omówiona szczegółowo cała bitwa, jej przyczyny, przebieg i skutki. Zostanie skonfrontowana z tym, co przedstawiono w filmie "Byliśmy żołnierzami", w którym główną role grał Mel Gibson. Wskazane zostanie, co jest w filmie, prawdziwe, co nie i na ile oddaje on rzeczywisty przebieg bitwy.

"Byliśmy żołnierzami" to amerykański film wojenny z 2002 roku, pokazujący pierwszą większą bitwę stoczoną przez Amerykanów podczas wojny wietnamskiej w dolinie Ia Đrăng w 1965 r. Scenariusz powstał na podstawie książki "Were Soldiers Once... And Young" autorstwa podpułkownika Harolda Moore'a, będącego wtedy dowódcą operacji, oraz reportera Josepha L. Gallowaya.

Prelekcja zostanie zilustrowana prezentacją oraz wystawą publikacji poświęconych tej tematyce: dokumentów, zdjęć, książek, czasopism.

Piotr Taras - z wykształcenia historyk, doktor, od 25 lat publikujący artykuły na temat wojny wietnamsko-koreańskiej. Autor kilku pozycji książkowych, monografii na temat bitwy w Ia Drang

Data wydarzenia: 
23.11.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: