Jesteś tutaj

BYWAM POETKĄ

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
17.06.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

BYWAM POETKĄ

Może mają Państwo ochotę na wieczór z poezją? Razem z Gdańskim Klubem Poetów zapraszamy na spotkanie z Bożeną Ptak. Spotkanie poprowadzi Gabriela Szubstarska.

Bożena Ptak- polska poetka, nauczycielka języka polskiego, urodziła się i mieszka w Gdańsku.

Jest autorką siedmiu tomów poetyckich: Zabawa woskiem (1979), Z krawędzi mojego księżyca (1980), Dyktatura lustra (1981), Scena zbiorowa i inne wiersze (1991), Sam, sama, samotny, samotna (1996), za który otrzymała honorową nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za Twórczość Artystyczną w 1996 r., Niebezpieczny azyl (2006) doceniony przez jury VII Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej oraz wyróżniony pierwszą nagrodą, gdzie z kolei drugą nagrodę otrzymała autorka w roku 2010 za tomik wierszy Resocjalizacja znaczeń. Ten ostatni zbiór wierszy jest laureatem Honorowej Nagrody Artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Swoje teksty satyryczne prezentowała na scenie Niekabaretu Macieja Nowaka.

W 1996 roku odbyła się premiera Śpiewnika kaszubskiego, który stworzyła z kompozytorką Katarzyną Gaertner. Kilka piosenek śpiewnika zostało uwiecznionych na płycie Czar Korzeni. Jest autorką gdańskiego hymnu Jestem z Gdańska, za który otrzymała w 2002 roku nagrodę Prezydenta Miasta. Utwór ten znajduje się w repertuarze zespołu Golden Life. Inne jej piosenki śpiewają między innymi: Ewa Szwajlik, Jacek Wójcicki, Edyta Geppert. W dorobku artystycznym znajduje się libretto inspirowane operą G. B. Pergolesiego La serva padrona, czyli vademecum młodej sekretarki. Operę w reżyserii Doroty Kolak prezentowano w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Obecnie prezesuje tej organizacji w oddziale gdańskim.

Drukowała swoje wiersze w prasie podziemnej i katolickiej. Uhonorowana została za to Medalem 25-lecia Solidarności przez Prezydenta Miasta.

Jest aktywna społecznie, nie tylko jako prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich promujący naszą regionalną literaturę, ale również jako inicjator wielu projektów edukacyjnych, integrujących środowisko, wspierających Polaków na tzw. Kresach Wschodnich. To z jej inicjatywy w 2009 roku opublikowano poetycka antologię Podróż do Gdańska. Od dwudziestu lat w Oliwskim ZOO odbywają się Festyny Rodzinne, których jest pomysłodawcą, a realizuje je I Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego, gdzie Ptak Bożena przepracowała  jako polonistka kilkanaście lat. Szkoła ta realizuje także inny jej projekt Sąsiedzi. W zasadzie Festyny Rodzinne w zamierzeniach autorki należały do tej inicjatywy. Sąsiedzi mieli zataczać coraz szersze kręgi, od najbliższych do trochę dalszych. Ulica, okolica, kaszubski region, aż po granice Polski. Stąd ZOO, biblioteka, Dom Zarazy itd. aż do szkół polskich na Białorusi i na Litwie. Zmiana dyrektora przerwała współpracę ze szkołą w Wołkowysku na Białorusi, ale nadal realizowany jest projekt współpracy z polską szkołą w Wilnie. Wspólne wyjazdy na obozy edukacyjne do Danii, odwiedziny w domach rodzin gdańskich i wileńskich, występy na wrześniowym jarmarku Wilno w Gdańsku, warsztaty dla nauczycieli z obu miast, wspólnie realizowane za pomocą skyp`a i innych mediów spektakle teatralne.

Na emeryturze wytrzymała dwa lata i wróciła do belferki, aby nową szkołę zarażać twórczymi pomysłami. W lutym w Teatrze Szekspirowskim II Podstawowo – Gimnazjalny Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku zainaugurował cykl pt. „Literackie bale na szekspirowskiej scenie”. Pierwsza prezentacja z udziałem 200 młodych aktorów, chórzystów, tancerzy poświęcona była legendom Jerzego Sampa. Do realizacji tego przedsięwzięcia udało się autorce scenariusza namówić niemal całe grono pedagogiczne.

Postanowiła wszystkie zrealizowane scenariusze teatralne opublikować i ten rok 2016 poświęca realizacji tego przedsięwzięcia. Przygotowuje je do druku, aby służyć mogły innym szkołom, instruktorom od zajęć teatralnych.

Data wydarzenia: 
17.06.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: