Jesteś tutaj

Co widziałeś w Pariacoto?

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
07.12.2015

Co widziałeś w Pariacoto?

Zapraszamy do oglądania wystawy fotografii Violetty Musiał-Świątkiewicz i Radosława Świątkiewicza pt."Co widziałeś w Pariacoto?". Wystawę udostępniamy do 15.01.2016 r.

 Komunistyczna Partia Peru – Świetlisty Szlak (hiszp. PCP-SL; Peruvian Communist Party- Sendero Luminoso) – maoistowska organizacja partyzancka działająca od późnych lat sześćdziesiątych uznawana jest za organizację terrorystyczną przez rząd Peru, Unię Europejską i Kanadę: które komukolwiek zakazują jej dofinansowania. Znajduje się także na liście zagranicznych organizacji terrorystycznych Departamentu Stanów Zjednoczonych. Początkowo wielu mieszkańców peruwiańskich ubogich i zaniedbanych wiosek było zwolennikami działań ruchu, zwłaszcza, że wojsko nadużywało swoich uprawnień także mordując i gwałcąc w imię prawa. Partyzanci w chwili największej popularności kontrolowali 40% powierzchni kraju. W części Peru wojsko przeszkoliło i zorganizowało chłopów, tworząc antyrebelianckie bojówki rondas. Tymczasem Szlak otworzył obozy pracy dla zbuntowanych chłopów, także na plantacjach kokainy.  Coraz częstsze były akcje terrorystyczne, wycinano całe wsie, podkładano bomby w centrach handlowych, eliminowano liderów innych partii (w tym lewicowych), działaczy, polityków, obcokrajowców, kler. Zgodnie z raportem Human Rights Watch, od 1980 roku Świetlisty Szlak zabił bliska połowę ofiar konfliktu z około 70-sięciu tysięcy osób. Rządowe siły bezpieczeństwa są odpowiedzialne za jedną trzecią ofiar, nie w pełni określono liczbę zabitych przez inne grupy partyzanckie i lokalnych milicji. Wielokrotnie już przesądzano o rozbiciu i ostatecznym pokonaniu PCP-SL, niemniej w lipcu 2015 roku BBC pokazała reportaż z uwolnienia 39 osób przetrzymywanych od 30 lat na plantacjach narkotyków w tym narodzonych z gwałtów w niewoli dzieci, wychowywanych na bojówkarzy Szlaku. Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski zostali przykładnie zamordowani jako „bezpośredni agenci papieża Polaka, jednego z przywódców międzynarodowego imperializmu”, ponieważ poniżali peruwiański lud poprzez rozdzielanie żywności pochodzącej z Caritasu, a optując za pokojem usypiali masy, pozbawiając je sił do zrywu rewolucyjnego. Okłamywali chłopów przez głoszenie religii będącej opium dla mas. Rząd Peru uhonorował pośmiertnie polskich franciszkanów, przyznając im już w sierpniu 1991 r. najwyższe odznaczenie państwowe – Wielki Oficerski Order „El Sol del Peru” (Słońce Peru). - Violetta Musiał- Świątkiewicz

9 sierpnia 1991 roku był jeden aparat telefoniczny na całe Pariacoto. Tego wieczoru zniknął. Ludzie pozamykali drzwi do domów. Strach. Z kościoła zostali wyprowadzeni oddzielnie. Po mszy. Ojcom towarzyszyła siostra Berta Hernandez, którą wyrzucono z samochodu przed przekroczeniem mostu na drodze do Cochabamby. Most spalono. Później odważni znaleźli Ich w Pueblo Viejo, opodal cmentarza. Trzy trupy. Franciszkanie z Polski to Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, a między nimi wójt Justin Mass. Niebezpiecznie było pilnować ciał do świtu, aż przyjedzie policja. Wytrwali. Autopsji dokonano w szpitalu w Casma. Michał został zabity strzałem w głowę; Zbigniew miał również postrzelony kręgosłup, a na plecach pod ubraniem zakrwawiony kartonik-jak metryczkę. Przyozdobiony sierpem i młotem, napis głosił: „asi muren los lames del imperialismo, VIVA EGP”- tak umierają lizusy imperializmu, niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie (Ejercito Guerrillero Popular). To manifest  Świetlistego Szlaku-Sendero Luminoso-maoistowskiej, komunizującej partii Peru. 5 grudnia 2015 w Chimbote nastąpi beatyfikacja ojców i Włocha, księdza Alessandra Dordi Negroni, który zginął kilkanaście dni później. Męczenników z Peru.

Data wydarzenia: 
07.12.2015
Udostępnij: