Jesteś tutaj

Czy kobiety w XXI wieku mogłyby się czegoś nauczyć od swoich XVI-wiecznych koleżanek?

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
08.01.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Czy kobiety w XXI wieku mogłyby się czegoś nauczyć od swoich XVI-wiecznych koleżanek?

Interdyscyplinarna podróż przez stereotypy, literaturę i historię. Spotkanie poprowadzi mgr Natalia Klimczak

Zgodnie ze stereotypami, kobiety żyjące w XVI wieku były zamknięte w patriarchalnym świecie zakazów i nakazów, a ich egzystencja zależała od woli kapłana, rodziny i męża. Podczas swojego referatu autorka będzie walczyć z tą godną pożałowania obiegową opinią za pomocą zbrojnego oręża składającego się z literatury, innych źródeł historycznych oraz wyników badań nad indywidualnymi biografiami kobiet wybijających się ponad przeciętną i inspirujących kobiety sobie współczesne z m.in. Turcji, Szkocji, Hiszpanii. Bohaterkami wystąpienia będą głównie kobiety wywodzące się z ludu,
takie które dziś nazwalibyśmy raczej „dziewczynami z sąsiedztwa”, a nie heroinami z królewskiego rodu. Wyrastając ponad swoje czasy zapisały się złotymi literami w historii swoich regionów. Czy żyjąc w XVI wieku swoją postawą już dosięgały XXI wieku?

Natalia Klimczak – historyk, dziennikarz. Lubi pisać książki i popularyzować naukę. Zawsze otwarta na dialog i nowe spojrzenie. Jej specjalnością jest historia starożytna, a ostatnio także ta XVI-wieczna. Swoje referaty stara się przygotowywać tak, aby słuchacz nie tylko dowiedział się czegoś nowego, ale i dobrze się bawił.

 

Data wydarzenia: 
08.01.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: