Jesteś tutaj

Czytanie sztuki Gabrieli Pewińskiej "Pajace"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
11.12.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:30

Czytanie sztuki Gabrieli Pewińskiej "Pajace"

Wystąpią: w roli Starej Aktorki Krystyna Łubieńska, w roli Starego Aktora Ryszard Jaśniewicz

„PAJACE” - bohaterowie sztuki Gabrieli Pewińskiej to dwoje starych aktorów. Spotykają się w swoim dawnym teatrze. Na pustej scenie. Tej, która przez długie lata była ich życiem, miłością. Przypominają sobie dawne role, swoich mistrzów, brawa,  sukcesy. Ogień teatru, który kiedyś w nich płonął, wciąż się pali. Po co tu przyszli tego wieczora? Siedzą na proscenium wpatrzeni w rzędy widowni, ona - w królewskiej koronie, on - w czapce błazna. Czekają. Na kogo? Czy scena, na której się spotkali jest tu tylko sceną? A teatr teatrem? To kolejna ze sztuk, po „Aktorze” i „Królu” oraz jednoaktówce „Nos” podejmująca ulubiony motyw autorki - teatru jako metafory życia, gdzie reżyseruje bezwzględny Czas zapraszając na scenę nowych aktorów, usuwając z niej starych. Nie pozostaje nic innego jak swoją rolę grać do końca. Może, kto wie, uda się Czas oszukać? – Ja jestem wrogiem umierania – mówi Stary Aktor w „Pajacach”. – Scena to życie. Żyję, bo gram. Nigdy nie umrę. Śmierć w wiersz się nie wciśnie. Szekspirem ją załatwię! A może i Słowackim, kto wie? Może i Słowackim...

 

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA: Aktorka Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie pojawiła się po raz pierwszy jako Piękna Helena w sztuce Jeana Giraudoux „Wojny Trojańskiej nie będzie”. Grała główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Bohdana Korzeniewskiego, Jerzego Golińskiego i Zygmunta Hübnera, była Ofelią u Andrzeja Wajdy.Po krótkiej przerwie na artystyczne wyprawy do Katowic, Lublina i Warszawy, wróciła do Gdańska, gdzie gra do dziś. Z Adolfem Dymszą wystąpiła w filmie Janusza Nasfetera „Mój stary”. Na srebrnym i szklanym ekranie gościła niejednokrotnie, była również związana z teatrem polskiego radia. Uczestniczy w niemal wszystkich imprezach kulturalnych w Trójmieście. 

RYSZARD JAŚNIEWICZ: Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Aktor, reżyser, autor sztuk teatralnych, pedagog, poeta. Grał i reżyserował m. in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gościnnie w Teatrze Miejskim w Gdyni i Theatre Les Dechargeurs w Paryżu. Główne role w spektaklach wybitnych reżyserów: Marka Okopińskiego, Jerzego Jarockiego, Adama Hanuszkiewicza, Stanisława Hebanowskiego, Jakuba Rotbauma. Jego ostatnie dziesięć lat to 13 monodramów m. in.: „Moje serce – wielkie monologi dramatu polskiego", „Wielkie pranie", „Ostatnia lekcja aktorstwa", „Aktor”, „Król”. Prowadzi w Domu Zarazy w Oliwie warsztaty poetyckie "Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!".
 

Data wydarzenia: 
11.12.2018
Godzina rozpoczęcia: 
17:30
Udostępnij: