Jesteś tutaj

DKK Joanna Kuciel-Frydryszak - Służące do wszystkiego

/
Data wydarzenia: 
27.04.2022
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

DKK Joanna Kuciel-Frydryszak - Służące do wszystkiego

Kwietniowy DKK będzie poświęcony reportażowi o polskich służących z pierwszej połowy XX wieku

Sprzątały, zmywały, froterowały, prały. Gotowały, cerowały, szyły. Współczuły, przytulały, kochały, ratowały. Ocierały łzy i nosy, bandażowały kolana i składały złamane serca. Bez nich zniknąłby niejeden dom, załamało niejedno życie.

Polskie „białe niewolnice” – zapomniana grupa kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku: niedoceniona, wykorzystywana, upokarzana i przemilczana do dziś. Wiejskie dziewczęta zaczynające służbę najczęściej w wieku lat piętnastu. Pozbawione prawa do urlopu i wypoczynku, na nogach od świtu do nocy. Zarabiające grosze.

Zaglądamy do ich kuchennych nyż w eleganckich kamienicach i patrzymy, co robią, gdy mają wychodne, obserwujemy je przy pracy i w sytuacji molestowania, wykorzystywania, a także wtedy, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci. Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się epizodem. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.

Pierwsza w naszym kraju książka, która opowiada o losach kobiet pracujących w Polsce w charakterze służących. To także opowieść o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami, o różnicach klasowych, tarciach i o zmieniającym się społeczeństwie.

 

Opis książki ze strony wydawnictwa: www. marginesy.com.pl

 

Spotkanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00 w galerii Biblioteki Głównej (parter)

Data wydarzenia: 
27.04.2022
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: