Jesteś tutaj

Doktowykłady: Marlon Brando – niegrzeczny chłopiec Hollywood

/
Data wydarzenia: 
17.03.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Doktowykłady: Marlon Brando – niegrzeczny chłopiec Hollywood

Marlon Brando uważany jest za jednego z najlepszych aktorów XX wieku. Jaki wpływ na styl aktorski niegrzecznego chłopca wywarło nowojorskie Actors Studio? Dlaczego odrzucił rolę w kultowym westernie Butch Cassidy i Sundance Kid? Na czym polegał jego dwuznaczny związek z hollywoodzkim środowiskiem? Czy Brando w ogóle lubił być aktorem? O tym opowie Marta Cebera.

W trakcie wykładu prześledzimy wszystkie etapy życia i drogi artystycznej „nieokrzesanego dzikusa”, w tym role w takich filmach, jak: Tramwaj zwany pożądaniemNa nabrzeżachFaceci i laleczki, Ostatnie tango w Paryżu czy Ojciec chrzestny. Odpowiemy na pytanie - czym dla filmowego Stanley’a Kowalskiego była sztuka aktorska i jak postrzegał siebie w zestawieniu z hollywoodzkim blichtrem.
Nie zabraknie analizy charakteru amerykańskiego gwiazdora, który w połączeniu z wygórowanymi wymaganiami oraz ekscentrycznym zachowaniem na planie filmowym, doprowadzały do szału reżyserów i producentów.

Wykład poprowadzi Marta Cebera - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, której zainteresowania naukowe koncentrują się wokół szeroko pojętej sztuki aktorskiej, historii filmu i teatru.

Data wydarzenia: 
17.03.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: