Jesteś tutaj

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie z literaturą

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
11.09.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie z literaturą

Tematem naszego spotkania będzie książka Stefana Chwina "Srebrzysko"

"Srebrzysko" to jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści we współczesnej literaturze polskiej, łącząca poetykę powieści sensacyjnej z problematyką teologiczno-moralną.

Punktem wyjścia fabuły jest historia warszawskiego adwokata, Piotra, pochodzącego z Gdańska, scenarzysty filmowego, laureata prestiżowych nagród, który pada ofiarą medialnej nagonki. Zmiana jego sytuacji życiowej skutkuje szeregiem dramatycznych sytuacji. Inaczej niż wielu ludzi w jego sytuacji, Piotr nie popada w rezygnację, lecz chce czynnie wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy wyrządzili mu krzywdę. Jego działania przekraczają cienką linię odgradzającą dobro od zła. Cała powieść, rozpoczynająca się w realistycznym stylu, stopniowo przeobraża się w halucynacyjny sen, w którym obraz współczesnego świata nabiera niepokojących rysów prowokacji moralnej i światopoglądowej.

Jest to książka, która nie tylko dotyka podstawowych kwestii etycznych, ale też przynosi refleksję nad niejednoznaczną rolą idei i symboli chrześcijańskich w naszym życiu.

Stefan Chwin

Ur. w Gdańsku prozaik, eseista, historyk i krytyk literatury. W latach 1980-tych członek zespołu redakcyjnego serii „Transgresje”. Najważniejsze publikacje literaturoznawcze: "Bez autorytetu" (ze Stanisławem Rośkiem), "Romantyczna przestrzeń wyobraźni", "Literatura i zdrada", "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni", "Samobójstwo i grzech istnienia", "Miłosz. Interpretacje i świadectwa", "Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje. Dokumenty. Głosy". Opublikował też Mickiewiczowskiego "Konrada Wallenroda" we własnym opracowaniu historyczno-literackim w serii Biblioteka Narodowa. Jako powieściopisarz zadebiutował pod pseudonimem Max Lars powieściami fantastycznymi "Ludzie-skorpiony" oraz "Człowiek-Litera" (obie z ilustracjami autora).

Wydał książki: autobiograficzny esej "Krótka historia pewnego żartu", powieści: "Hanemann",  "Esther", "Złoty pelikan", "Żona prezydenta", "Dolina Radości", "Panna Ferbelin", zbiór "historii alternatywnych" "Wspólna kąpiel" (z Krystyną Lars). Dzienniki: "Kartki z dziennika" i "Dziennik dla dorosłych".  W roku 2016 "Srebrzysko. Powieść dla dorosłych". W 2015 ukazał się w Berlinie "Ein Deutsches Tagebuch", który znalazł się na liście 10 najlepszych książek obcojęzycznych wydanych w 2015 roku w Niemczech.

Jest laureatem wielu nagród polskich i międzynarodowych, zarówno za twórczość naukową (m.in. Nagroda Naukowa im. Heweliusza, indywidualna Nagroda Ministra Edukacji), jak i literacką (m. in. jedno z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich - nagroda im. Andreasa Gryphiusa, nagroda im. Ericha Brosta, Nagroda PEN Clubu, Nagroda Główna Gdynia w dziedzinie eseju, Nagroda im. Samuela Bogumiła Linde, Nagroda Splendor Gedanensis).

Jego szczególną pasją jest projektowanie i rysowanie alfabetów inspirowanych m.in. architekturą Gdańska i Pomorza oraz ilustrowanie własnych książek.

Książki, artykuły i eseje Stefana Chwina ukazywały się w wielu krajach, m.in.: Niemczech, Rosji, Anglii, Irlandii, Francji, Szwecji, Słowenii, Serbii, na Ukrainie, Litwie, Słowenii, Hiszpanii, Japonii, Szwajcarii, w  Meksyku, Kanadzie i w USA. Stefan Chwin jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (Societas Scientiarum Gedanensis) oraz PEN-Clubu. W latach 2007-2014 był członkiem Rady Języka Polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Data wydarzenia: 
11.09.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: