Dzień Solidarności z Uchodźcami
Dzień 15 października 2015 w instytucjach publicznych, w placówkach kultury, w organizacjach pozarządowych i w mediach ogłoszony został Dniem Solidarności z Uchodźcami. W tym dniu chcemy powiedzieć wszystkim, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, chaosem, głodem, pożogą i nędzą: „Jesteście u nas mile widziani!” Bo Polska znana jest z gościnności i solidarności. Bo los uchodźcy i emigranta wpisany jest w naszą kulturę i historię. Bo potrafiliśmy i potrafimy okazać innym pomoc i współczucie.
Akcją Solidarności z Uchodźcami chcemy powiedzieć sobie nawzajem, wszystkim obywatelom i obywatelkom naszego kraju, że jest nas tyle, że damy radę pomóc wszystkim, którzy pomocy potrzebują. Chcemy pokazać, że ci, którzy wzniecają lęk, wrogość i niechęć wobec uchodźców, którzy posługują się mową nienawiści, nie mówią głosem całego społeczeństwa. W Polsce nie ma zgody na rasizm. Nie ma zgody na hejt wobec słabszych, bezbronnych i tych w potrzebie.
15 października 2015 będziemy się zastanawiać, jak pomagać. Będziemy rozmawiać o tym, czego i dlaczego się boimy. Będziemy pytać o to, czego nie wiemy. Bo chcemy przezwyciężać wrogość i niechęć, lęki i uprzedzenia, obojętność i niewiedzę.
Podstawą do naszej rozmowy będzie krótkometrażowy (6 min.) film szwedzkiego artysty Knutte Westera „Świt w bezimiennym mieście”(2013) złożony z fragmentów zapisów z pewnego kraju po upadku dyktatury, w którym następuje brutalna transformacja. Film był pokazywany w tym roku na festiwalach w Norwegii, Francji, Korei, Rosji i we Włoszech oraz otrzymał nagrodę dla najlepszego szwedzkiego filmu krótkometrażowego Tempo oraz nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu flmowym w Murmańsku w roku ubiegłym.
Po filmie dyskutować będą:
- Paweł Braun (dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku)
- Karol Liliana Lopez (CWII) - pracowniczka socjalna i liderka zespołu Przemoc i Dyskryminacja w ramach Modelu Integracji Imigrantów
- Marta Siciarek (CWII) - współkoordynująca prace nad Modelem Integracji Imigrantów oraz inicjatorka spotkania kuratorka sztuki
- Aneta Szyłak (Muzem Narodowe/Fundacja Alternativa).
Spotkanie współorganizują Muzeum Narodowe w Gdańsku, Fundacja Alternativa, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów w Gdańsku oraz Wschodnio-Zachodnia Sieć Współpracy Kobiet NEWW.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku
American Corner Gdańsk
(wejście przez budynek Biblioteki Głównej)
Targ Rakowy 5/6
Gdańsk-Śródmieście
Zapraszamy o godz. 17:00 do sali American Corner przy Targu Rakowym 5/6 w Gdańsku.