Europejska Noc Muzeów
Europejska Noc Muzeów co roku przyciąga tłumy zwiedzających bijąc frekwencyjne rekordy. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. W tym roku proponujemy Słowiańską Noc Muzeów. Dlaczego słowiańską? Słowianie stanowią najliczniejszą i najbardziej różnorodną grupę ludności indoeuropejskiej w Europie. Należy do nich 140 grup etnicznych, min: Serbołużyczanie, Czesi, Słowacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Bośniacy, Bułgarzy, Chorwaci, Czarnogórcy, Macedończycy, Serbowie, Słoweńcy i my – Polacy. Wszyscy jesteśmy różnorodni, a jednak łączy nas pochodzenie. Różnorodności tej, a także jedności w różnorodności, dotyczyła będzie Słowiańska Noc Muzeów. Obrzędy, rytuały i muzyka Słowian staną się inspiracją do spędzenia Nocy Muzeów w Bibliotece pod Żółwiem oraz w Filii Gdańskiej.
SŁOWIAŃSKA NOC MUZEÓW (Biblioteka pod Żółwiem i Filia Gdańska)
16:30-18:00, Filia Gdańska (ul. Mariacka 42), Warsztat śpiewu tradycyjnego z wykorzystaniem pieśni słowiańskich.
Prowadzenie: Agnieszka Błonkiewicz (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: filia_gdanska@wbpg.org.pl).
17:00-19:00, Biblioteka pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113), Warsztat głagolicy – najstarszego znanego pisma słowiańskiego.
Spotkanie poprowadzi Paweł Radziszewski (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: bibliotekapodzolwiem@wbpg.org.pl).
20:00-21.00, przedproże Biblioteki pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113), Koncert zespołu ludowego Źdźbło, który zaprezentuje pieśni słowiańskie.
21:30-22.30, Biblioteka pod Żółwiem (ul. św. Ducha 111/113), Karawana Opowieści. Co czyha w głębinach? Opowieści o demonach słowiańskich – storytelling z wykorzystaniem słowiańskich baśni i opowieści, przy akompaniamencie muzycznym.
Opowiada: Szymon Góralczyk. Ilustracja muzyczna: Maciej Stranz
Wstęp wolny, na część spotkań obowiązują zapisy.
Biblioteka pod Żółwiem bierze także udział w przygotowanej przez Huntly, specjalnie na Europejską Noc Muzeów, grze mobilnej - „Nie śpij, zagraj!” Do wzięcia udziału potrzebny będzie smartfon z dostępem do internetu. W dniu uruchomienia gry wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Huntly. Zabawa z mobilną grą rozpocznie się się na kilka dni przed Nocą Muzeów. Już od poniedziałku, 15 maja 2017, w aplikacji pojawią się pierwsze zadania online. Główna część gry odbędzie się w sobotę, 20 maja 2017, od godziny 19:00 do 23:00.
Szczegóły dotyczące „Nie śpij! Zagraj!” – gra mobilna na stronie: http://ikm.gda.pl/nocmuzeow/nie-spij-zagraj-gra/