Jesteś tutaj

"Fala wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim"

/
Data wydarzenia: 
14.09.2020

"Fala wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim"

Z wielką przyjemnością prezentujemy album komiksowy „Fala wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim", który wydany został przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku w ramach obchodów Roku Lecha Bądkowskiego. Twórcami komiksu są Witold Tkaczyk (scenariusz) oraz Krzysztof Budziejewski (rysunek). Publikacja powstała przy wsparciu finansowym Miasta Gdańska.

komiks_badkowski_slider.png

O komiksie:

Lech Bądkowski (1920–1984) to postać niezwykła. Ten urodzony w Toruniu dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i żołnierz, związał swoje losy z Pomorzem, któremu poświęcił większość swego życia i talentów. Choć nie był z pochodzenia Kaszubą, czuł się nim w głębi serca. Po zakończeniu wojny powrócił z emigracji do Polski, zamieszkał początkowo w Gdyni, a później, od 1951 roku do końca życia, w Gdańsku i starał się wpisać w nową rzeczywistość, którą tu zastał. Nie było to łatwe, bo jako żołnierz walczący w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie był pod baczną obserwacją komunistycznej władzy, inwigilowany, podsłuchiwany. Wykorzystywał każdy czas przynoszący w PRL nadzieję zmian na lepsze.

W okresach przełomów włączał się aktywnie w działalność społeczną, stawał w obronie osób szykanowanych przez władze, wyrażał jasno swoje zdanie, nierzadko narażając się na różne represje rządzących. Stał się znany ze swoich opozycyjnych poglądów, wyrobił sobie markę osoby zaufania publicznego, autorytet.

Nie mogąc być dłużej dziennikarzem, został pisarzem. Dorobek twórczy Lecha Bądkowskiego obejmuje prawie trzydzieści książek, w większości poświęconych tematyce Pomorza. Współtworzył i czynnie działał w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, Związku Literatów Polskich i polskim PEN Clubie.

W sierpniu 1980 roku, jako pierwszy z intelektualistów i ludzi kultury, poparł żądania strajkujących robotników. Dołączył do nich i został pierwszym rzecznikiem prasowym ,,Solidarności”. Krótko potem spełniło się jego wielkie marzenie – został redaktorem naczelnym solidarnościowego tygodnika ,,Samorządność”. Komiks „Fala wolności” rozgrywa się na dwóch planach czasowych. Osią przewodnią jest obecność i działania Lecha Bądkowskiego podczas sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W chwilach wolnych Bądkowski opowiada o swoim życiu młodemu stoczniowcowi, przekazując mu zdobyte doświadczenie i zwracając uwagę na potrzebę niezależności.

Komiks powstał z okazji setnej rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego. Projekt został zrealizowany przy dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska.

Autorzy:

Witold Tkaczyk (ur. w 1962 w Poznaniu), z wykształcenia architekt i historyk sztuki, z praktyki zawodowej i pasji rysownik, grafik, projektant prasowy, dziennikarz, redaktor, autor scenariuszy oraz tekstów krytycznych i wywiadów dotyczących komiksu, wystaw, prowadzący warsztaty komiksowe, juror konkursów komiksowych, badacz i popularyzator tego gatunku. Przez wiele lat pracował jako kierownik graficzny, rysownik i dziennikarz ,,Głosu Wielkopolskiego”, potem na kierowniczych stanowiskach w różnych wydawnictwach. W 1993 r. założył (z Łukaszem Zandeckim) Magazyn Komiksów AQQ, pierwszy w Polsce niezależny fanzin krytyczny o komiksach (i z komiksami). W 1995 r. na bazie AQQ powstało wydawnictwo Zin Zin Press, które od 1997 r. wydaje albumy komiksowe. Od 2005 r. wydawnictwo specjalizuje się w realizacji komiksów o charakterze edukacyjnym dotyczących najnowszej historii Polski, często realizowanych we współpracy z dużymi instytucjami publicznymi. Powstały m.in. albumy ,,Solidarność – 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi”, ,,1956: Poznański Czerwiec", ,,1981: Kopalnia Wujek", ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena Wolności", ,,11/11=Niepodległość. Antologia”, ,,Jan Paweł II: Pielgrzymka do Polski 1979", „1940 Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi", „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku", ,,Westerplatte. Załoga śmierci” (wyd. II i III), ,,Wigilia w okopach”, ,,Śmiertelna misja rotmistrza Pileckiego”. Do części tych komiksów napisał scenariusze.

Witold Tkaczyk otrzymał nagrodę TYTUSA i doktorat humoris causa (2001), oraz inne nagrody i wyróżnienia branżowe. W roku 2010 został udekorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową ,,Zasłużony dla kultury”.

Krzysztof Budziejewski (ur. w 1984 w Łodzi), ukończył studia historyczne w Piotrkowie Trybunalskim. Z zawodu grafik, zajmuje się głównie ilustracją komiksową. Zadebiutował serią "Rysiek i Królik" dla wydawnictwa Egmont, tworzył rysunki do różnych projektów m.in. "Wydział 7: Larinae", "Joanna i Spółka", "Śmiertelna Misja Rotmistrza Pileckiego", "Antologia Postapo", "Nędzole". Współpracuje głównie ze scenarzystą Łukaszem Piotrkowiczem. Obecnie mieszka w Piotrkowie Trybunalskim. 

Album komiksowy jest do nabycia w bibliotecznym sklepiku onlinie – TUTAJ oraz w Bibliotece Głównej przy Targu Rakowym 5/6. Cena 25 zł.

f02_0.jpg

rok lecha badkowskiego logo 1-01_0.jpg