Jesteś tutaj

Film "Po tamtej stronie"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
13.04.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Film "Po tamtej stronie"

Projekcja oraz debata

W ramach projektu Biblioteka Movie. Filmowy Leksykon Psychologii wyświetlane będą filmy fabularne wyselekcjonowane przez najważniejszą firmę dystrybucyjną w Polsce, jaką jest Gutek Film. Ponownie skupimy się na kinie ambitnym, które znać powinien każdy miłośnik niezależnej kinematografii. Obrazy wdrażane do projektu dobierane będą w taki sposób, aby zainteresowały jak największą rzeszę odbiorców, przy haśle przyświecającym projekcjom: ”psychologia dla każdego!”.

Po tamtej stronie (2017)
Tyt. oryg.: Toivon tuolla puolen
reżyseria: Aki Kaurismäki
produkcja: Finlandia/Niemcy
Czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa.
W nagrodzonym na Berlinale 2017 „Po tamtej stronie” Kaurismäki opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

Projekcja w ramach projektu Biblioteka Movie. Filmowy Leksykon Psychologii. Kolejne spotkania w ramach projektu odbędą się 18 maja i 1 czerwca.
Inspiracją do powstania tegorocznego projektu była książka „Filmowy leksykon psychologii” autorstwa Jolanty Pisarek i Pawła Fortuny. Tytuł projektu powstał w porozumieniu z wydawcą książki – Wydawnictwem Słowa i Myśli - oraz po akceptacji pomysłu przez autorów, z którymi już niedługo będą mogli się spotkać odbiorcy Biblioteki pod Żółwiem.
Partnerami projektu są Gutek Film, Wydawnictwo Słowa i Myśli oraz Koło Naukowe Studentów i Wykładowców SWPS Integra.

Debata po filmie dotyczyła będzie psychologii międzykulturowej, zgłębimy takie terminy jak: wykluczenie społeczne, stereotypy,  adaptacja czy altruizm.
Spotkanie poprowadzi Marta Tymińska – absolwentka kulturoznawstwa (specjalizacja audiowizualna) oraz psychologii (specjalizacje: kliniczna oraz międzykulturowa i rodzaju) Uniwersytetu Gdańskiego, doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się grami elektronicznymi, hobbystycznie – komiksem, kulturą Japonii i mangą, zawodowo – animacją społeczno-kulturalną i warsztatami psychologicznymi. Obecnie pracuje w Stowarzyszeniu Arteria w projekcie „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”, koordynując działania multimedialne.

Data wydarzenia: 
13.04.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: