Fotograficzna relacja z podróży do Chin
Włodzimierz Łukasiak – organizator i uczestnik wielu indywidualnych wypraw, członek Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, z zawodu inżynier elektronik. Tym razem wybrał się do Chin z grupą przyjaciół. Swoje fotograficzne relacje uzupełnia sugestywnym komentarzem, stara się zainteresować widza ciekawostkami dotyczącymi danego kraju.
W pokazie zdjęć z podróży do Chin zobaczymy nie tylko kilka „żelaznych punktów” turystycznych, ale też inne, niezwykłej piękności obiekty i miejsca, wiele z nich znajduje się na liście Unesco.
Wśród zabytków architektury i pamiątek historycznych wymieńmy najważniejsze obiekty:
- Zakazane Miasto -pow.72ha, rezydencja 24 cesarzy. Projektowane przez wietnamskiego eunucha według tysiącletnich zasad Feng Shui, tradycyjna, bogata architektura pałacowa.
- Wielki Mur Chiński – na długości 8800km posiada 20 tysięcy wieżyczek. Mur ciągnie się od pustyni Gobi aż do Morza Żółtego, a mimo to nie uchronił Chin przed podbojem mongolskim pod wodzą Czingis Chana w XIIIw.
- Terakotowa Armia -podziemne mauzoleum Pierwszego Cesarza Chin z III wpne W trzech gigantycznych, glinianych dołach znajduje się armia 8000 figur żołnierzy naturalnej wielości, wśród których sklasyfikowano... 24 modele fryzur i wąsów.
- Pałac Gedan - kopia Pałacu Potala, warownego pałacu dalajlamy, duchowego i politycznego przywódcy Tybetu. Ze względu na zgromadzone tu dzieła sztuki uważany za muzeum sztuki tybetańskiej.
- Miasto Lijiang- 800 letnie unikalne, stare miasto, które przetrwało wiele trzęsień Ziemi dzięki tradycyjnej architekturze, miasto „harmonii nieba i człowieka”.
- Hutong -charakterystyczna zabudowa Pekinu według wzorca z IX wpne. Wtopiliśmy się w labirynt wąskich uliczek tradycyjną rykszą z płóciennym daszkiem i mogliśmy „dotknąć” stylu życia dawnych pokoleń.
Wśród zabytków przyrody i krajobrazów zobaczyliśmy między innymi:
- Tęczowe Góry zbudowane z wielowarstwowych skał w kontrastowych kolorach. Robią szczególne wrażenie o świcie, kiedy z szarówki wyłaniają się żywe i kontrastowe kolory.
- Kamienny Las sprzed 270 mln. lat, naturalny cud uznany za „światowe muzeum krajobrazu krasowego”
- Wzgórza Guiling - porośnięte lasami bambusowymi, spowite we mgle, przecięte meandrami rzeki Li. To jeden z najpiękniejszych krajobrazów Chin, którego wizerunek znajduje się na banknocie chińskim.
- Święta Góra Huashan –udekorowana czerwonymi wstęgami nowożeńców. Fascynujące panoramy i urwiska po obu stronach stromej ścieżki. Tej wspinaczki nie można zapomnieć.
Uzupełnieniem wyprawy były wizyty w: Instytucie Hodowlanym Pandy Wielkiej, zakładzie produkcyjnym wyrobów jedwabnych, warsztacie rękodzielniczym haftu jedwabiem, zakładzie wyrobów z pereł hodowlanych, zakładzie rzeźbiarskim jadeitu -przejrzystego kamienia uważanego przez Chińczyków za cenniejszy niż złoto a także w teatrze prezentującym bogactwo strojów i tańców mniejszości narodowych.
Chiny to egzotyczny kraj ogromnych kontrastów, kraj o powierzchni zbliżonej do Europy.. Nie można poznać Chin przez trzy tygodnie, Nasza trasa wiodła tylko przez kilka prowincji.