Jesteś tutaj

"Gniew - nieznane piękno" - wystawa fotografii

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
02.09.2015

"Gniew - nieznane piękno" - wystawa fotografii

Zachęcamy do oglądania wystawy Radosława Brzozowskiego - fotografa o wieloletnim doświadczeniu, specjalizującego się w fotografii z wykorzystaniem technik historycznych i szlachetnych. Cykl powstał w ramach stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury. Wystawę będzie można oglądać do 29 września br.

Radosław Brzozowski, fotograf o wieloletnim doświadczeniu specjalizujący się w fotografii z wykorzystaniem technik historycznych i szlachetnych. Dyrektor Trójmiejskiej Szkoły Fotografii w Gdyni, odpowiada również za opracowywanie materiałów fotograficznych w Szlachetnej Fotografii.

Autor Fotografii Obnażonej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Helion w 2011 oraz Ambrotypia - Przewodnik praktyczny wydanej nakładem Wydawnictwa Szlachetna Fotografia w 2015.

Dwukrotny laureat Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury za projekty Dworce Kolejowe Województwa Pomorskiego oraz Gniew - piękno nieznane.

Prace Radosława Brzozowskiego prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, między innymi w:

  • Galeria Zamek, Lubin
  • Muzeum Fotografii, Bydgoszcz
  • Biblioteka Oliwska, Gdańsk
  • Lightbox Gallery, Oregon, USA
  • Gallery Lumina, Wiedeń, Austria

Prace Radosława Brzozowskiego były również publikowanej w czasopismach branżowych, między innymi:

  • View Camera, USA
  • The Hand, USA

 

Gniew - piękno nieznane

Pomorze to kraina piękna, magiczna, pełna cudownych zabytków i magicznych miast i miasteczek. Kraina o przebogatej historii i kulturze, w której łączy się dziedzictwo polskie, holenderskie, krzyżackie czy niemieckie, by wymienić tylko kilka. Jednocześnie jest to kraina kojarzona przede wszystkim z trójmiastem, troszkę z Kaszubami czy może Żuławami, choć te ostatnie większość ludzi zdają się kojarzyć jedynie z depresją.

Projekt Gniew - piękno nieznane to próba zmiany opisanej sytuacji, pokazania jednej z najciekawszych, a przecież mało znanych, szczególnie poza granicami województwa miejscowość; dawnej siedziby krzyżackiego komtura, a później wojewody pomorskiego, miasta, które Jan III Sobieski wybrał na bezpieczną siedzibę dla ukochanej żony, a dziś.... nieco zapomnianego choć jakże pięknego miasteczka nadwiślańskiego rozciągającego się u stóp jednego z najpiękniejszych zamków krzyżackich, wśród magicznego krajobrazu u styku dwóch rzek.

Projekt, dzięki wsparciu Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka zrealizowany został w technice odbitki olejnej, unikalnej technice szlachetnej z lubością wybieranej w przeszłości przez najważniejszych przedstawicieli piktorializmu polskiego i światowego, jednej z nielicznych technik pozwalających na świadome zatarcie różnicy między fotografią i grafiką i nadanie zdjęciom wyjątkowego, indywidualnego charakteru. Wszystkie prace wykonane zostały ręcznie na najwyższej klasy podłożu, z zachowaniem wszelkich reguł archiwalności.