Jesteś tutaj

Gra rodzinno-przestrzenna „Spotkanie w bibliotece”

/
Data wydarzenia: 
07.02.2023

Gra rodzinno-przestrzenna „Spotkanie w bibliotece”

Gra została opracowana główne z myślą o rodzinach z dziećmi. Można w nią zagrać indywidualnie lub zespołowo, a w każdej drużynie musi być przynajmniej jedna pełnoletnia osoba.

Gra „Spotkanie w bibliotece” rozgrywa się w nowo otwartej bibliotece w Ratuszu Oruńskim, w przestrzeniach budynku dawnego Ratusza (wejście, hall, przy windzie oraz w pomieszczeniach bibliotecznych: czytelni, wypożyczalni, pomieszczeniach do pracy).

Celem gry jest zapoznanie czytelników z Orunią, jej historią i ciekawostkami, legendami oraz – równolegle – z nową Biblioteką Ratuszową. Dzięki autorskiej fabule gry, dopasowanej warstwie graficznej i zróżnicowanym zadaniom gracze będą mogli poznać różne postacie, które łączą się z dzielnicą Orunia.  

Została przygotowana przez projektantów z firmy Good Books, z wykorzystaniem kreatora mobilnych gier i aplikacji ActionTrack. Aplikacja ta jest dostępna bezpłatnie na systemy Android (dla wersji 7.0 i wyższych) oraz IOS (dla wersji 8.0  i wyższych). Gracze zaczynają grę, skanując kod QR.

Gra będzie dostępna przez cały rok od 7 lutego 2022. 

Aby zagrać potrzeba:
przyjść do biblioteki Ratuszowej w godzinach jej otwarcia,
podejść do głównej lady,
zapoznać się z regulaminem i zasadami gry,
zainstalować aplikację ActionTrack,
pobrać grę za pomocą kodu QR.

Fabuła gry:

Przy ulicy Gościnnej 1 stoi wyjątkowy budynek. Został wybudowany w 1867 roku, od tej pory mieściły się w nim siedziba magistratu, ośrodek pomocy bezrobotnym, urząd do spraw młodzieży, urząd pomocy społecznej, urząd stanu cywilnego, komisariat. Mieszkańcy Oruni latami chodzili po tych schodach, rozmawiali, spotykali się tu przy radosnych i smutnych okazjach, a mury ratusza chłonęły ich emocje, nadzieje i dramaty. W ostatnich latach miejsce to stało puste, ale czy na pewno?

Nareszcie nadszedł długo wyczekiwany przez mieszkańców Oruni dzień – otwarcie nowej filii biblioteki w starym ratuszu.  Wchodzicie do wyremontowanego budynku, uważnie się rozglądając – dużo się tu zmieniło. Co chcecie zobaczyć najpierw? Przestrzeń dla dzieci, strefę gier planszowych, regały z komiksami, audiobooki?

W bibliotece znajduje się już kilka osób: przeglądają książki, czytają opisy na pudełkach płyt i gier, a niektóre po prostu siedzą na pufach i oglądają wnętrze. Tylko dlaczego ci ludzie są tak dziwnie ubrani? Może to członkowie jakiejś grupy rekonstrukcyjnej? Przy oknie stoi kobieta w fartuchu w kwiaty i z chustką na głowie, za regałem z fantastyką znika nogawka munduru, dwóch chłopców, żywo dyskutujących o grze planszowej, ma na sobie koszule z kołnierzykami i połatane, krótkie spodnie – w lutym! Obok działu z książkami o Gdańsku i okolicach stoi drobna, piękna kobieta w ciemnej sukni. Kiedy widzi, że na nią patrzycie, uśmiecha się łagodnie:
– Nazywam się Orana. Czy możecie mi pomóc? Aby pomóc Oranie, gracze muszą zdobyć amulety. Im więcej amuletów tym więcej punktów. 

Zajrzyj do regulaminu gry. (PDF, 305 KB)

Data wydarzenia: 
07.02.2023
Udostępnij: