Jesteś tutaj

Gryf Literacki dla „(Nie)znanego życia figuranta Lecha Bądkowskiego”

/
Data wydarzenia: 
15.08.2021

Gryf Literacki dla „(Nie)znanego życia figuranta Lecha Bądkowskiego”

Gryfa Literackiego – nagrodę w konkursie literackim organizowanym od 14 lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wejherowie – otrzymały wspomnienia „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” Sławiny Kosmulskiej, współwydane w 2020 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Książka wydana została z okazji przypadającej 24 stycznia 2020 r. setnej rocznicy urodzin wielkiego Pomorzanina Lecha Bądkowskiego (1920–1984) – dzielnego żołnierza, pisarza, dziennikarza, działacza politycznego, kulturalnego i społecznego.

Bogato ilustrowane zdjęciami i dokumentami „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego” to lektura nietypowa. Osobiste refleksje piszącej przeplatane są zachowaną korespondencją, wspomnieniami i fragmentami powieści Lecha Bądkowskiego, wspomnieniami mamy i babci autorki, a także licznymi donosami sporządzonymi w okresie PRL na potrzeby Służby Bezpieczeństwa, których kopie S. Kosmulska otrzymała na początku tego wieku z Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsza notatka dla SB pochodzi już z 1956 r.! Ostatnie powstały po… jego śmierci. Co ciekawe, w opinii córki Bądkowskiego Służba Bezpieczeństwa znacznie trafniej oceniała rolę jej ojca w życiu społecznym i politycznym Gdańska i Pomorza niż jego współpracownicy i przyjaciele!

Za pomoc w wydaniu książki dziękujemy Prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz. Wraz z gdańskimi rajcami ogłosiła ona ubiegły rok w mieście Rokiem Lecha Bądkowskiego i przyznała Autorce stypendium kulturalne na napisanie wspomnień.

 

O Autorce:

Sławina Maria Kosmulska, z d. Bądkowska, urodziła się w Gdańsku w 1953 r. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego i Politechniki Gdańskiej – Wydziału Budownictwa Lądowego (w czasie studiów zaangażowana w działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prezeska klubu studenckiego Pomorania). W latach 80. i 90. w NSZZ „Solidarność” i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Jako inżynier przez lata pracowała w biurze projektów. W 1994 r.  dodatkowo zajęła się wyceną obiektów i nieruchomości, od 1998 r. jest biegłą sądową. Od 2007 r. współpracowała z Wydziałem Zarządzania Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetem Gdańskim, Wyższą Szkołą Bankową oraz Sopocką Szkołą Wyższą, w których prowadziła zajęcia z wyceny nieruchomości. Aktywna w organizacjach zawodowych. Publikowała seryjne artykuły w miesięczniku „C.H Beck Nieruchomości” i innej prasie branżowej, zasiadała w Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej Rzeczoznawców Majątkowych. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Do dzisiaj czynna zawodowo i społecznie (jako radna dzielnicy Osowa, członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKP; wspiera fundacje opiekujące się zwierzętami). Ma męża Sławomira i dwoje dorosłych dzieci: Miłosławę i Macieja Barnima. Jej pasje to literatura, kino i psychologia społeczna.

 

gryf.png

Kosmulska.png

Data wydarzenia: 
15.08.2021
Udostępnij: