Jesteś tutaj

Hen. Na północy Norwegii - spotkanie z Iloną Wiśniewską

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
28.02.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Hen. Na północy Norwegii - spotkanie z Iloną Wiśniewską

Zapraszamy na spotkanie autorskie z reporterką i fotografką - Iloną Wiśniewską oraz na promocję jej ostatniej książki "Hen. Na północy Norwegii". Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu spotkań „Drogą mniej uczęszczaną”.

Północ Norwegii to surowy klimat, garstka ludzi, tysiące reniferów, lodowate morze i wicher, który mąci świadomość. Dla bohaterów tej książki Finnmark, region przez wieki utożsamiany z ultima Thule, to centrum świata i niekończąca się opowieść.

Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda oczami umierającego starca, wsłuchuje się w nią razem z Mari Boine – najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, godzi się na nią z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać, albo stara się ją uchronić od zniknięcia wraz z tymi, którzy malują murale na opuszczonych budynkach.

Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko. Słowo „hen” w norweskim odnosi się do odległości, tyle że równie dobrze może znaczyć „po drugiej stronie globu”, jak i „tuż za rogiem”. Hen to równocześnie daleko i blisko.

Ten norweski koniec świata staje się częścią naszej historii, opowieścią o nas.

Ilona Wiśniewska (ur. 1981) — reporterka i fotografka, współpracuje z „Polityką” i magazynami podróżniczymi. Pochodzi z Prószkowa koło Opola. Autorka reportażu Białe. Zimna wyspa Spitsbergen, za który była nominowana do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl. Za drugą książkę Hen. Na północy Norwegii zdobyła Nagrodę im. Beaty Pawlak (2016) oraz tytuł Książki Podróżniczej Roku w konkursie podróżniczym Travelery (2017). Mieszka na północy Norwegii.
 
Źródło opisu: Wydawnictwo Czarne
 

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu spotkań Drogą mniej uczęszczaną”.

Spotkanie poprowadzi Iwona Demska.

hen.jpg

Data wydarzenia: 
28.02.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: