Jesteś tutaj

THE HOLY CITIES - Adam Fleks

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
19.01.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

THE HOLY CITIES - Adam Fleks

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii autora kreującego „odrealnioną” rzeczywistość. Cykl „The Holy Cities” jest fragmentem tworzonej od 2006 roku serii „Wieloświaty” wykonywanej w rzadko stosowanej technice litowej. Przedstawia świat nierzeczywisty, lecz impresyjny, będący wynikiem nałożenia na siebie dwóch ekspozycji na jednej klatce w krótkim odstępie czasu. Wystawę można oglądać do 14.02.2018 r.

THE HOLY CITIES

Adam Fleks

 

Cykl „The Holy Cities” został zainspirowany nieco ironiczną nazwą, jaką otrzymało miasto Wetzlar na pewnej stronie internetowej. Mianowicie miasto owo jest celem pielgrzymek fanatyków aparatu Leica, skonstruowanego tam przed I wojną światową przez Oscara Barnacka. Wiele innych miast również stanowi przedmiot kultu dla pewnych ludzi - np. Sopot  to letnie targowisko próżności od dziesiątków lat, z Gdańska wyruszał nawracać pogan święty Wojciech, zaś w Barcelonie od ponad stulecia buduje się bajkowa świątynia Antonio Gaudiego - Sagrada Familia, będąca moim nieodmiennym przedmiotem fascynacji od chwili pierwszego z nią kontaktu wzrokowego. W przedsionku romańskiej katedry w szwedzkim Lundzie znajduje się zaś publiczna toaleta otwarta do godziny 16.00.

Pokazany tutaj zestaw fotografii jest kolejną częścią powstającego od 2006 roku cyklu „Wieloświaty”.  Wykonywany w rzadko stosowanej technice litowej, przedstawia on świat obecny poza fizycznym, znajdującym się tu i teraz. Został  on stworzony na skutek nałożenia na siebie dwóch ekspozycji na jednej klatce filmu w krótkim odstępie czasu. Ta nowa rzeczywistość jest obecna tylko na papierze fotograficznym. Wywoływacz litowy ma na celu odrealnienie i tak już meta-fizycznego obrazu i uruchomienie wyobraźni, która przecież nie jest niczym ograniczona.

Moja fotografia nie oddaje wiernie świata realnego. Celem jest impresja, nie zaś analiza szczegółów fotografii dokumentalnej. Nowy obraz powstaje z tego, co w danej chwili uwidacznia światło słoneczne. Wieloznaczne otoczenie umożliwia mi wykreowanie obrazu nie mającego za wiele wspólnego ze światem zewnętrznym.

Odbiór zdjęć jest indywidualną sprawą poszczególnych widzów, którym pozostawiam ostateczną interpretację.

 

O sobie: zacząłem fotografować bardzo dawno temu, jednak pierwszy porządny aparat dostałem do ręki w 1987 roku w Szwecji. Tam też nastąpiła moja inicjacja ciemniowa. Od 1994 r. jestem członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, zaś od 2007 r. należę również do Związku Polskich Artystów Fotografików. Coraz bardziej odchodzę od fotograficznego dokumentowania rzeczywistości, zmierzając ku kreacji nowego obrazu z fragmentów świata mnie otaczającego. Obraz srebrowy wygenerowany w mokrej ciemni uznaję za jedyny wart pokazania.

Data wydarzenia: 
19.01.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: