Jesteś tutaj

ILUSTRACYJNOŚĆ W MUZYCE NA PRZESTRZENI WIEKÓW - ODWOŁANE

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
25.05.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

ILUSTRACYJNOŚĆ W MUZYCE NA PRZESTRZENI WIEKÓW - ODWOŁANE

Z ilustracją mamy do czynienia na co dzień – stale towarzyszą nam rysunki, książki, czasopisma, komiksy, reklamy. Czy można również ilustrować dźwiękami?

Z przyczyn niezależnych prelekcja odwołana

Oczywiście można, muzyka jest sztuką emocji i taki przekaz jest oczywisty – istnieją przykłady muzyki żałobnej, weselnej itd. itp. Jednak zjawisko ilustracyjności w muzyce jest znacznie szersze. Kompozytorzy od wieków starali się dźwiękami ukazać np. zjawiska przyrody czy problemy ludzkiej egzystencji. Także powszechnym zjawiskiem było muzyczne ilustrowanie literatury – prozy, poezji, jak i wręcz konkretnych literackich bądź historycznych postaci.

Czy jednak zawsze umiemy dostrzec i zrozumieć z czym związany jest i do czego „odnosi się” dany utwór muzyczny? Czy wiemy czego słuchamy? Czy w (z pozoru abstrakcyjnym) „natłoku” dźwięków będziemy umieli znaleźć to co najważniejsze i zrozumieć przesłanie, które kompozytor chce dźwiękami nam przekazać? Czy zdołamy dostrzec żart, aluzję? Właśnie ilustracyjność muzyki jest tym elementem, którego dostrzeżenie i zrozumienie niewątpliwie może pomóc w jej odbiorze.

Chcę ukazać środki, którymi posługują się kompozytorzy dla zobrazowania dźwiękami zjawisk pozamuzycznych. Ten właśnie aspekt chcę przybliżyć Słuchaczom na moim wykładzie, korzystając z wielu, niewątpliwie znanych i popularnych, muzycznych przykładów.

 

mgr Daniela Angelova

Do Polski przyjechała z Bułgarii na krótko, została na stałe. Jest absolwentką dwóch wydziałów gdańskiej Akademii Muzycznej w specjalnościach teorii muzyki i gry na fortepianie. Obecnie jest doktorantką w tejże uczelni (fortepian), a także studentką pierwszego roku studiów licencjackich Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego (filologia angielska). Rozdarta między teorią a praktyką – interesuje się historią i teorią muzyki, stara się pogodzić to z grą na fortepianie i milionem innych zajęć (jest też nauczycielką gry na fortepianie w szkole muzycznej). Cierpi na chroniczny brak czasu i na niewyspanie :) Lubi gotować, czytać książki i podróżować – problem w tym, że doba ma tylko 24 godziny, a spać też trzeba ;( Marzy o spokojnym i dostatnim życiu np. na Karaibach…. ale czy nie byłoby wtedy zbyt nudno?

Data wydarzenia: 
25.05.2015
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: