Jesteś tutaj

Intrygujący kryminał "Schyłek szatrangu"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
05.11.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Intrygujący kryminał "Schyłek szatrangu"

Premierowe spotkanie autorskie z Markiem Szalszą - laureatem Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2014.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie promujące książę Marka Szalszy „Schyłek szatrangu”. Autor jest laureatem Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za roku 2014. Spotkanie poprowadzi Radosław Młynarczyk. Książka wydana dzięki mecenatowi Miasta Gdańska.Konkurs Literacki Miasta Gdańska to nagroda dla autorów przyznawana od 1991. Pomysłodawcą nagrody był Bolesław Fac, który po śmierci w 2000 r. został imiennym patronem konkursu.

 

 „Schyłek szatrangu” autorstwa Marka Szalszy to powieść satyryczno-obyczajowa, a więc należy do gatunku dziś już dosyć rzadkiego. Cóż zatem staje się w niej obiektem głęboko ironicznych i zarazem niezwykle dociekliwych przedstawień oraz roztrząsań? Najogólniej rzec można, iż ludzka głupota: zestandaryzowana i zmanipulowana świadomość człowieka, zbanalizowane przez media jego wyobrażenia o świecie i sobie samym, zadowalanie się namiastkami prawdy i powierzchowność międzyludzkich relacji. Warto zauważyć przy tym, iż narracja w tej książce obywa się w zasadzie bez  moralistycznych wtrętów i komentarzy; jej autor pozwala bohaterom mówić ich własnym językiem, i to on (ów język) właśnie charakteryzuje ich najdogłębniej. Także od strony fabularnej „Schyłek szatrangu”  to dzieło niezwykle atrakcyjne, bo w znacznym stopniu zbudowane na schemacie powieści kryminalnej, a nawet szpiegowskiej; intryga goni tu intrygę, jedno wydarzenie zdaje się ciekawsze od drugiego. Żywa wyobraźnia, humor, realizm i gorzka ironia stanowią o niepowtarzalnych walorach tej książki.”

 

                                                                                     Przewodniczący jury Konkursu Literackiego Miasta Gdańska

                                                                                     Kazimierz Nowosielski

Data wydarzenia: 
05.11.2015
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: