Jesteś tutaj

Jak ugryźć czarny kwadrat? – dylematy sztuki współczesnej

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
08.03.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Jak ugryźć czarny kwadrat? – dylematy sztuki współczesnej

Gwałtowne przemiany cywilizacyjne XX wieku, a także rozwój fotografii, filmu, komunikacji, emancypacja, wybuch nowoczesnej wojny i rozwój maszyn - w znacznym stopniu przyczyniły się zmian świadomościowych i artystycznych. Opowiemy o determinacji artystów-buntowników - Moneta, van Gogha, Picassa, Malewicza, o nowych pomysłach w sztuce i o potrzebie przetwarzania obrazu świata wbrew akademickim kanonom odtwarzania go.

Gwałtowne przemiany cywilizacyjne XX wieku, a także rozwój fotografii, filmu, komunikacji, emancypacja, wybuch nowoczesnej wojny i rozwój maszyn - w znacznym stopniu przyczyniły się zmian świadomościowych i artystycznych. Niekwestionowana dominacja malarstwa akademickiego gasła, a realizm nie był już w stanie oddać złożoności świata i kondycji ówczesnego człowieka. Na tym spotkaniu opowiemy o uporze i determinacji artystów-buntowników, Moneta, van Gogha, Picassa, Malewicza, o nowych pomysłach w sztuce i o potrzebie przetwarzania obrazu świata wbrew do akademickim kanonom odtwarzania go. Zobaczymy znane oraz unikatowe dzieła awangardy XX wieku i zmierzymy się z filozofią piękna abstrakcji w opozycji do klasycznego piękna realizmu.

Zobaczymy dobrodziejstwa i zagrożenia, jakie przyniosło światu otwarcie na demokratyczną sztukę wszystkich i wszystkiego. Spotkanie poprowadzi pan Krzysztof Rześniowiecki.

 

 

 

Data wydarzenia: 
08.03.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: